Stellantis vrea să majoreze vânzările Jeep în următorii trei ani

DCBusiness Team |
Data publicării:
Jeep / sursa foto: Pexels.com / Taryn Elliott
Jeep / sursa foto: Pexels.com / Taryn Elliott

Stellantis se așteaptă să crească vânzările pentru modelele Jeep la nivel global cu 50% în următorii trei ani.

Constructorul auto care controlează alte mărci precum Fiat, Citroen, sau Opel a declarat joi că va extinde producția și vânzările la aproximativ 1,5 milioane de unități până în 2027. Pentru a face acest lucru, compania își va crește oferta de vehicule și de motorizare.

Jeep intenționează să își extindă gama de modele de vehicule de la 10 la 13 până în 2027, a declarat joi Antonio Filosa, directorul general al Jeep, în timpul zilei investitorilor Stellantis la sediul său din America de Nord.

Aceste vehicule vor avea diferite motorizări - motor tradițional cu combustie internă, hibrid, hibrid cu autonomie extinsă și electric.

O mare parte din creșterea preconizată vizează America de Nord, unde marca își propune să atingă vânzări de 1 milion de unități până în 2027, față de aproximativ 700.000 anul trecut.

Se așteaptă ca Jeep să lanseze Wagoneer S EV, dezvăluit recent, în cursul acestui an, urmat de un vehicul off-road inspirat de Jeep Wrangler, denumit Recon. Un nou SUV mainstream de dimensiuni medii, fără nume, este planificat pentru anul viitor pentru a înlocui SUV-ul Cherokee, care a fost scos din producție și care funcționează pe benzină. Jeep plănuiește, de asemenea, versiuni plug-in ale actualelor sale SUV-uri mari Wagoneer și Grand Wagoneer.

Un nou mode electric Jeep denumit Renegade EV, cu un cost de aproximativ 25.000 de dolari, este așteptat până în 2027, potrivit documentului pentru investitori al companiei. Directorul general al Stellantis, Carlos Tavares, a anunțat lansarea unui astfel de vehicul luna trecută, spunând că acesta va ajunge în SUA "foarte curând".

Oferirea unui nou EV la un preț de aproximativ 25.000 de dolari a fost de mult timp o țintă pentru producători auto precum Stellantis, Tesla și alții. Importanța unui astfel de vehicul a devenit tot mai evidentă pe măsură ce producătorii auto chinezi precum BYD și Nio își cresc vânzările de mașini electrice la costuri reduse pe piețele din afara Chinei.

Până în primul trimestru al acestui an, vânzările Jeep au totalizat 31.750 unități, în creștere cu 47% față de aceeași perioadă a anului trecut. Marca a vândut aproape 643.000 de vehicule anul trecut, în scădere cu 6% față de 2022. Jeep a reprezentat 42% din vânzările Stellantis din SUA în 2023.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305960.50RON
1 ETH = 16000.12RON
1 LTC = 335.22RON
1 XRP = 2.66RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel