Radu Constantin, Hidroelectrica, clarificări despre când vor ajunge românii să cumpere acțiuni

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Radu Constantin / Foto: Crișan Andreescu / DCNews
EXCLUSIV
Radu Constantin / Foto: Crișan Andreescu / DCNews

Radu Constantin, managerul departament trading din  Hidroelectrica, a participat la dezbaterea ”Cum facem bursa mai atractivă pentru noi emitenți și investitori? Cum atragem la bursă noi jucători semnificativi din economia privată românească?”, organizată de DC Media Group, trust media din care fac parte DCNews, DCBusiness, DCMedical, ȘtiriDiaspora, Defense România, Spectacola, Astrosens, DCNewsTV și Radio DCNews.

Radu Constantin, managerul departament trading din  Hidroelectrica a explicat că pentru compania sa este o veche așteptare de a fi listată pe piața decapital. 

Reprezentantul companiei energetice a mai afirmat că Hidroelectrica este foarte atentă la mesajele pe care le transmite în piață, la rezultatele financiare, la modul de lucru în Hidroelectrica, la absolut toate aceste aspecte, iar prin listarea pe Bursă se va oferi o transparență suplimentară prin acest proces de IPO (Ofertă Publică Inițială). 

Managerul Hidroelectrica a mai explicat că: ”Prin acest IPO, eu, oricine din România, orice român poate deveni acționar la Hidroelectrica. Asta este o continuare normală și eficientă a unei companii care se află într-o zonă de maturitate în acest moment. 

Constantin a mai afirmat că: ”Hidroelectrica, după cum știți, a depășit în ultimii zece ani multe etape, a trecut prin multe, multe faze de maturizare, de la portofoliu până la segmente de business noi, până la dezvoltare și dezvoltări suplimentare care au fost efectuate în cadrul companiei, astfel încât în momentul ăsta suntem aliniați pentru această listare, care nu va fi cu ”dacă”, ci va fi în anul 2023, astfel încât să venim în întâmpinarea absolut tuturor participanților la piața de capital, deoarece toată lumea are cuvântul Hidroelectrica pe buze, astfel încât să oferim ceea ce se așteaptă de la de la noi”. 

Magerul a adăugat că: ”Această transparență, bineînțeles, este un element cheie care este efectiv un element deosebit de important în ceea ce facem noi în cadrul Hidroelectrica, în cadrul companiei, astfel încât să ne asumăm acele angajamente, nu doar obiectivele financiare, toată lumea știe despre despre obiectivele financiare îndeplinite cu succes în ultimii ani, fiind o companie strategică la nivel național, dar suntem într-un moment în care nu doar obiectivele financiare vor conta, ci și asumarea față de mediu și asupra impactului social al operațiunilor Hidroelectrica, astfel încât toate aceste deziderate, cu siguranță că vor fi îndeplinite de către companie și cu siguranță că vom fi un punct de reper în istoria Bursei de Valori București”, a conchis Radu Constantin, managerul departament trading din  Hidroelectrica.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0889
Diferența 0.0005
Zi precendentă 5.0884
USD
Azi 4.3489
Diferența -0.0153
Zi precendentă 4.3642
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0889 RON
USD flag1 USD = 4.3489 RON
GBP flag1 GBP = 5.8416 RON
CHF flag1 CHF = 5.5096 RON
AUD flag1 AUD = 2.8125 RON
DKK flag1 DKK = 0.6813 RON
CAD flag1 CAD = 3.0982 RON
HUF flag1 HUF = 0.0130 RON
JPY flag1 JPY = 0.0291 RON
NOK flag1 NOK = 0.4314 RON
SEK flag1 SEK = 0.4601 RON
XAU flag1 XAU = 606.5699 RON
Monede Crypto
1 BTC = 475988.71RON
1 ETH = 17415.87RON
1 LTC = 410.41RON
1 XRP = 10.48RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET21777.390.16%
BET-BK4222.91-0.11%
BET-EF1186.270.25%
BET-FI79011.45-0.04%
BET-NG1609.520.58%
BET-TR50547.430.16%
BET-TRN48871.520.16%
BET-XT1876.590.19%
BET-XT-TR4266.150.23%
BET-XT-TRN4135.110.23%
BETAeRO979.74-2.34%
BETPlus3178.780.13%
RTL48798.000.19%

Opinii

Fermier / Foto: Oana Pavelescu

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori,...

Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Prof. Mircea Coșea

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel