Determinarea timpului Quick: când este recomandată și ce poate indica

Editor Team |
Data publicării:
Sursa foto: Freepik.com
Sursa foto: Freepik.com

Timpul Quick, cunoscut și sub denumirea de timp de protrombină (PT), este o analiză efectuată în vederea evaluării coagulării sângelui, pentru a determina cât timp este necesar pentru ca sângele unei persoane să formeze un cheag, precum și pentru a verifica dacă acest proces de coagulare se desfășoară în mod normal. Continuă să citești pentru a afla când se recomandă efectuarea acestei analize și ce pot indica rezultatele sale!

Când este recomandată determinarea timpului Quick?

Determinarea timpului de protrombină Quick (PT) este frecvent utilizată în monitorizarea tratamentului cu anticoagulante, în vederea stabilirii dozelor corecte și pentru a preveni sângerările sau formarea cheagurilor de sânge. Alte posibile indicații sunt: evaluarea capacității sângelui de a coagula înainte de intervențiile chirurgicale, evaluarea funcției hepatice și evaluarea coagulopatiei posttraumatice. De asemenea, mai poate fi recomandată în timpul sarcinii, împreună cu alte teste care investighează starea de hipercoagulabilitate fiziologică.

Analiza propriu-zisă nu necesită o pregătire specială și presupune recoltarea de sânge prin puncție venoasă. Se recomandă totuși ca aceasta să fie făcută pe nemâncate și ca pacientul să nu ia anticoagulante sau alte medicamente înainte de recoltare.

 

Care sunt valorile de referință?

Valorile de referință ale timpului Quick pot fi exprimate sub forma timpului de protrombină în secunde, a activității protrombinice în procente sau a INR-ului (raportul internațional normalizat).

În cazul timpului de protrombină în secunde, valorile normale se situează în intervalul de 10 - 13 secunde (un timp crescut înseamnă că sângele se coagulează mai lent decât în mod normal, iar un timp mai scăzut că acesta se coagulează mai repede). Activitatea protrombinică, exprimată în procente, are valori normale cuprinse între 75 și 110% (un procent mai mare reprezintă un timp de coagulare scăzut, iar un procent mai scăzut un timp de coagulare crescut). În ceea ce privește INR-ul, acesta are o valoare normală de 1.1 sau mai mică pentru persoanele sănătoase cărora nu li se administrează anticoagulante orale, respectiv de 2 - 3 pentru pacienții sub tratament cu anticoagulante. INR mare înseamnă că sângele se coagulează mai lent, iar un INR mai mic înseamnă că sângele se coagulează mai repede.

Este important de menționat că valorile de referință pot varia în funcție de laboratorul care efectuează testul. De aceea, este esențial ca fiecare pacient să discute cu medicul său rezultatele testelor.

 

Ce poate indica un rezultat anormal al timpului Quick?

Un timp de protrombină Quick mărit este frecvent întâlnit în situații precum deficitul de factor VII, folosirea de anticoagulante orale, coagularea diseminată intravasculară (CID), bolile hepatice, deficitul de vitamina K, transfuziile masive de sânge, politraumatismele, disfibrinogenemiile, factorul V Leiden sau deficitul de factori X și II.

De asemenea, un INR crescut este asociat cu utilizarea de medicamente anticoagulante, afecțiunile hepatice și deficitul de vitamina K.

Pe de altă parte, un INR scăzut poate fi întâlnit în situații precum folosirea de suplimente alimentare ce conțin vitamina K, alimentația bogată în vitamina K (ficat, varză, broccoli, năut, ceai verde), medicamentele ce conțin estrogeni sau terapiile de substituție hormonală.

Timpul Quick sau timpul de protrombină este o analiză de sânge care măsoară capacitatea sângelui de a se coagula. Este un test frecvent utilizat pentru a monitoriza terapia anticoagulantă, a evalua capacitatea de coagulare a sângelui înainte de intervențiile chirurgicale sau a investiga probleme de coagulare a sângelui. Dacă ai făcut un astfel de test, adresează-te medicului pentru a afla ce indică rezultatelor acestuia și dacă sunt necesare analize și investigații suplimentare ori un tratament anume!

Disclaimer: Acest articol nu reprezintă un substitut pentru vizita la medic. Interpretarea rezultatelor analizelor de laborator, indiferent de tipul acestora, cade exclusiv în sarcina medicilor. Pentru a beneficia de un diagnostic corect și de un plan de tratament adecvat, programează-te la o consultație!

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 272627.77RON
1 ETH = 14542.26RON
1 LTC = 320.28RON
1 XRP = 2.38RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel