Curs BNR, 1 iulie. Moneda națională s-a apreciat față de euro și dolar. Aurul s-a ieftinit

DCBusiness Team |
Data publicării:
Lei / sursa foto: Freepik.com
Lei / sursa foto: Freepik.com

Banca Națională a României a calculat cursul valutar de astăzi, 1 iulie.

Leul s-a apreciat, luni, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 4,9770 lei, în scădere cu 0,01 bani faţă de cotaţia precedentă, de 4,9771 lei.

Moneda naţională a câştigat teren şi în faţa dolarului american, care a fost cotat la 4,6263 lei, mai puţin cu 2,26 de bani (-0,49%), comparativ cu valoarea de vineri, de 4,6489 lei.

Leul s-a apreciat şi în raport cu francul elveţian, calculat de BNR la 5,1349 lei, în scădere cu 3,69 de bani (-0,71%) faţă de anunţul din şedinţa anterioară, când un franc elveţian valora 5,1718 lei.

De asemenea, gramul de aur s-a ieftinit, luni, la 346,1836 lei, de la 348,2404 lei, cât stabilise BNR la finele săptămânii trecute.

Cursul valutar rezultat din cotaţiile anunţate, luni, de băncile autorizate să opereze pe piaţa valutară:

MONEDA SIMBOL RON

1 Euro EUR 4,9770
1 Dolar american USD 4,6263
1 Dolar australian AUD 3,0901
1 Leva bulgărească BGN 2,5447
1 Dolar canadian CAD 3,3815
1 Franc elveţian CHF 5,1349
1 Coroană cehă CZK 0,1988
1 Coroană daneză DKK 0,6673
1 Liră egipteană EGP 0,0960
1 Liră sterlină GBP 5,8622
100 Forinţi maghiari HUF 1,2648
100 Yeni japonezi JPY 2,8726
1 Leu moldovenesc MDL 0,2589
1 Coroană norvegiană NOK 0,4350
1 Zlot polonez PLN 1,1578
1 Rublă rusească RUB 0,0529
1 Coroană suedeză SEK 0,4382
1 Liră turcească TRY 0,1415
1 Rand sud-african ZAR 0,2565
1 Real brazilian BRL 0,8273
1 Renminbi chinezesc CNY 0,6365
1 Rupie indiană INR 0,0554
100 Woni sud-coreeni KRW 0,3347
1 Peso mexican MXN 0,2518
1 Dolar neo-zeelandez NZD 2,8220
1 Dinar sârbesc RSD 0,0425
1 Hryvna ucraineană UAH 0,1138
1 Dirham Emiratele Arabe AED 1,2595
1 Baht thailandez THB 0,1260
1 Gram de aur XAU 346,1836
1 DST XDR 6,0951

Cursurile pieţei valutare sunt calculate de Banca Naţională a României pe baza cotaţiilor practicate de societăţile bancare autorizate să efectueze operaţiuni pe piaţa valutară. Lista nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor şi aurului în tranzacţii efective de schimb valutar şi înregistrări contabile. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 303690.20RON
1 ETH = 15928.10RON
1 LTC = 331.79RON
1 XRP = 2.69RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel