DCBusiness Articole recomandate Sfârșitul cumpărăturilor ieftine din China? Shein și Temu, lovite în Europa

Sfârșitul cumpărăturilor ieftine din China? Shein și Temu, lovite în Europa

Shein și Temu / Foto:Trong Khiem Nguyen / Flickr
Platformele chineze de comerț online Temu și Shein se confruntă cu o ofensivă tot mai puternică din partea autorităților europene, care încearcă să limiteze importurile ieftine și concurența considerată neloială. După ce Temu a suspendat vânzările internaționale în Turcia, România și Franța au introdus taxe suplimentare și măsuri restrictive care schimbă radical modelul de business al platformelor asiatice.

Evoluțiile arată o schimbare clară de atitudine față de comerțul online bazat pe livrări directe din China.

Temu se retrage parțial din Turcia după controale

În Turcia, Temu a suspendat vânzările de produse din afara țării, afișând pe platformă doar oferte de la comercianți locali. Măsura a fost adoptată la scurt timp după un control al autorității pentru concurență la biroul companiei din Istanbul.

Decizia vine pe fondul noilor reguli vamale impuse de Ankara, care a eliminat procedura simplificată pentru coletele mici și a invocat riscuri legate de siguranța produselor importate. Temu, deținută de grupul chinez PDD Holdings, își bazase succesul pe livrări directe din China, cu taxe minime și costuri reduse.

Franța declară „rezistență” împotriva Shein

În Franța, autoritățile au anunțat un „an al rezistenței” împotriva platformelor chineze. Ministrul pentru IMM-uri, Serge Papin, a acuzat Shein de concurență neloială și de nerespectarea regulilor aplicate comercianților tradiționali.

Guvernul francez pregătește măsuri care ar permite suspendarea rapidă a platformelor cu probleme, iar de la 1 martie va fi introdusă o taxă de 2 euro pentru coletele mici. La nivelul UE, este pregătită și o taxă de 3 euro pentru livrările sub pragul vamal.

Citește și: De ce scad volumele de marfă pe Aeroportul Otopeni. Adrian Negrescu: Nou exemplu de politică fiscală cu efecte limitate

România introduce una dintre cele mai mari taxe din UE

Începând cu 1 ianuarie 2026, România a introdus o taxă logistică de 25 de lei pentru fiecare colet sub 150 de euro provenit din afara Uniunii Europene, inclusiv pentru comenzile de pe Temu și AliExpress. Măsura face ca România să aibă una dintre cele mai ridicate taxe de acest tip din UE, de peste două ori mai mare decât în Italia.

Potrivit analizei realizate de consultantul Ana-Maria Săbiescu de la Deloitte România, până la finalul lui 2025 coletele sub 150 de euro erau scutite de astfel de costuri.

De la jumătatea anului 2026, la această taxă se va adăuga și o taxă vamală de 3 euro pentru fiecare articol importat, ceea ce va crește semnificativ prețurile pentru consumatori.

Explozia coletelor din China forțează reacția UE

Numărul livrărilor ieftine din afara UE a crescut rapid în ultimii ani. În 2024, în Uniunea Europeană au intrat aproximativ 4,6 miliarde de colete sub 150 de euro, adică peste 12 milioane pe zi.

Autoritățile europene susțin că acest val pune presiune uriașă pe sistemele vamale și afectează competitivitatea firmelor locale. În acest context, statele membre discută introducerea unor taxe menite să reducă avantajele platformelor din afara UE.

Atât Shein, cât și Temu s-au dezvoltat prin producție ieftină în Asia, livrări directe și ocolirea intermediarilor clasici. Acest model le-a permis să ofere prețuri extrem de mici, dar a atras critici legate de siguranță, mediu și fiscalitate.

Noile reguli din Turcia, Franța și România arată că acest tip de comerț intră într-o fază de contestare. Companiile sunt împinse fie să se localizeze și să colaboreze cu comercianți interni, fie să accepte o scădere a volumelor.

Consumatorii vor plăti mai mult

Pentru cumpărătorii din România și din alte state europene, consecința directă va fi creșterea costurilor. Taxele logistice și vamale se vor adăuga prețurilor deja existente, reducând atractivitatea comenzilor din afara UE.

În același timp, autoritățile susțin că noile măsuri vor aduce mai multă siguranță și vor proteja producătorii locali. Pe termen mediu, însă, consumatorii vor resimți cel mai rapid schimbarea, prin prețuri mai mari și oferte mai limitate.

Ofensiva împotriva Shein și Temu semnalează astfel începutul unei noi etape în comerțul online european, în care expansiunea necontrolată a platformelor chineze este tot mai greu de acceptat.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Articole recomandate Vezi toate articolele