DCBusiness Auto Renault intră în industria apărării: va dezvolta drone militare

Renault intră în industria apărării: va dezvolta drone militare

Uzină Renault / Foto: Renault
Grupul Renault a anunțat că se asociază cu compania franceză Turgis Gaillard pentru dezvoltarea de drone militare, marcând o intrare neașteptată a constructorului auto în sectorul apărării. Proiectul are ca obiectiv sprijinirea eforturilor armatei franceze de a-și accelera capacitățile de producție, într-un context european de securitate tot mai tensionat.

Decizia vine pe fondul noilor cerințe militare generate de războiul declanșat de Rusia în Ucraina și de schimbările de strategie ale Statelor Unite, care obligă Europa să își consolideze rapid autonomia în materie de apărare. Potrivit analiștilor, industriile clasice de armament nu pot acoperi singure, pe termen scurt, cererea crescută de echipamente și tehnologii militare.

Contact direct cu Ministerul Forțelor Armate

Un purtător de cuvânt al Renault a confirmat, într-un e-mail transmis luni seară, că inițiativa privind industria dronelor prinde contur printr-un proiect realizat împreună cu Turgis Gaillard, sub supravegherea Agenția franceză pentru achiziții în apărare.

„Cu câteva luni în urmă, am fost contactați de Ministerul Forțelor Armate al Franței în legătură cu un proiect de dezvoltare a unei industrii franceze de drone”, a declarat marți, 20 ianuarie, Fabrice Cambolive, director de creștere al Renault, într-un interviu acordat postului BFM TV. Potrivit acestuia, grupul a fost ales pentru expertiza sa industrială, de producție și de design.

Citește și: Dacia și Ford Otosan, producție mai mică în România în 2025

Producție industrială, dar fără confirmări oficiale

Renault nu a confirmat informațiile publicate de revista Usine Nouvelle, potrivit cărora dronele ar urma să fie produse în masă în uzinele Renault din Cléon și Le Mans. Cambolive a subliniat însă că activitatea principală a companiei va rămâne industria auto, iar implicarea în sectorul apărării nu va schimba profilul de bază al grupului.

Potrivit cotidianului La Tribune, parteneriatul ar putea viza producția unei drone tactice cu o anvergură de aproximativ zece metri, la un cost „extrem de competitiv”. Sursele citate susțin că, până la finalul primului an de activitate, capacitatea de producție ar putea ajunge la până la 600 de unități pe lună. Renault a refuzat să comenteze aceste informații.

Industria auto, tot mai implicată în apărare

În ultimele luni, industria auto franceză și europeană a fost tot mai des solicitată să contribuie la producția de echipamente militare, fie integral, fie prin furnizarea de componente și capacități industriale. Furnizorul auto Valeo participă la un „pact pentru drone de apărare”, alături de aproximativ 100 de companii, iar Fonderie de Bretagne, specializată în piese pentru vehicule, se pregătește să producă tuburi goale pentru obuze.

Implicarea Renault în dezvoltarea de drone militare reflectă o tendință mai amplă de mobilizare a capacităților industriale civile pentru susținerea eforturilor de apărare, într-o Europă care încearcă să își reducă dependența strategică și să răspundă rapid noilor riscuri de securitate.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.