Topul țărilor de unde provin cele mai scumpe diamante din lume

Simona Haiduc |
Data actualizării: | Data publicării:
Diamant / FOTO: Alrosa
Diamant / FOTO: Alrosa

În 2023, cele mai scumpe diamante din lume au fost extrase în Namibia. 

Conform datelor Kimberley Process, Namibia se distinge cu un cost mediu de 517 dolar/carat, situându-se, astfel, în fruntea clasamentului țărilor care produc cele mai scumpe diamante din lume. 

Acest preț ridicat reflectă calitatea excepțională a diamantelor extrase în această țară. Namibia a reușit să-și valorifice resursele naturale, optimizând procesele de extracție și comercializare pentru a oferi diamante de mare valoare pieței internaționale.

La mare distanță de primul clasat, Liberia ocupă locul doi, cu un preț mediu de 323 dolari/carat, în timp ce Brazilia se află pe ultima treaptă a podiumului, cu 318 dolari/carat. 

Vine tare din spate Mali, ocupanta poziției patru, cu 304 dolari/carat, urmată de Lesotho cu 294 USD per carat. Diferențe mici de preț, ceea ce arată eforturile depuse de cele două state pentru a-și consolida poziția pe piața diamantelor de înaltă calitate. 

Aceste cifre arată o gamă largă de prețuri, reflectând variațiile de calitate a diamantelor extrase și condițiile pieței din fiecare țară.

Contextul global 

Costul mediu global al unui carat de diamant a fost anul trecut de 114,1 de dolari. Prețurile ridicate din unele țări semnalează nu numai calitatea pietrelor prețioase, ci și eficiența infrastructurii miniere și a politici favorabile de export.

Topul țărilor cu cele mai scumpe diamante

Namibia: 517 USD/carat
Liberia: 323 USD/carat
Brazilia: 318 USD/carat
Mali: 304 USD/carat
Lesotho: 294 USD/carat
Sierra Leone: 195 USD/carat
Tanzania: 163 USD per carat
Angola: 157 USD/carat
Guyana: 150 USD/carat
Africa de Sud: 135 USD/carat
Republica Centrafricană: 130 USD/carat

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9681
Diferența 0.0026
Zi precendentă 4.9655
USD
Azi 4.5404
Diferența -0.0151
Zi precendentă 4.5555
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 18-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9681 RON
USD flag1 USD = 4.5404 RON
GBP flag1 GBP = 5.9215 RON
CHF flag1 CHF = 5.1141 RON
AUD flag1 AUD = 3.0655 RON
DKK flag1 DKK = 0.6660 RON
CAD flag1 CAD = 3.3226 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4229 RON
SEK flag1 SEK = 0.4316 RON
XAU flag1 XAU = 361.0678 RON
Monede Crypto
1 BTC = 293465.94RON
1 ETH = 15544.60RON
1 LTC = 327.77RON
1 XRP = 2.80RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18621.520.24%
BET-BK3471.550.36%
BET-FI61117.951.36%
BET-NG1330.250.04%
BET-TR40689.390.24%
BET-TRN39579.750.24%
BET-XT1589.850.32%
BET-XT-TR3421.010.33%
BET-XT-TRN3334.350.33%
BETAeRO1054.35-0.22%
BETPlus2752.070.18%
RTL40949.880.21%

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel