Finanțarea statului este de 200.000 de lei pentru aplicanți iar cererile sunt uriașe

bani_79403500
ROBOR la trei luni scade în continuare
Finanțarea statului pentru antreprenori include programul Start-Up Nation care a cunoscut un succes remarcabil.

Finanțarea statului stimulare mediului de afaceri include un program ce oferă 200.000 de lei de aplicant.  S-au înscris peste 14.000 de planuri de afaceri, prin aplicaţia Start-Up Nation 2018.

Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, Ştefan-Radu Oprea, a detaliat într-o conferinţă de presă.

"Avem până acum peste 14.000 de planuri de afaceri deja în sistem şi peste 20.000 de utilizatori înregistraţi", a precizat Oprea.

Se poate aplica până la data de 12 februarie, la ora 20.00.

Citește și: Un gigant auto vrea să revoluționeze piața. Va produce și în România?

Sprijinul este nerambursabil și este poate ajunge la maximum 200.000 lei/beneficiar de la stat, și poate reprezenta 100% din valoarea cheltuielilor eligibile .

Obiectivul programului guvernamental este stimularea IMM-urilor cu prioritate în zonele subdezvoltate.

Cifra zilei Vezi toate articolele
x close