Partid care consideră NATO ”organizație teroristă”, două locuri în PE

mapn_52884000
MApN vrea să achiziționeze măști de gaze
Partidul Popular Slovacia Noastră, formaţiune de extremă-dreapta care foloseşte salutul nazist, consideră NATO drept organizaţie teroristă şi doreşte ieşirea ţării din UE, se clasează pe locul al treilea şi a obţinut două locuri în Parlamentul european. 

Coaliţia PS-SPOLU, ce include partidul Slovacia Progresistă (social-liberal), al preşedintelui-ales Zuzana Caputova, se clasează pe primul loc în scrutinul europarlamentar din Slovacia, cu 20,11%, astfel că va primi 4 locuri în Parlamentul european, potrivit rezultatelor finale.

Pe locul al doilea este formaţiunea populistă de stânga SMER-SD cu 15,72% (3 locuri).

Partidul Popular Slovacia Noastră, fondat în 2010, a obţinut 12,07% din voturi şi intră pentru prima dată în Parlamentul european. Formaţiunea mai este cunoscută şi pentru retorica virulentă împotriva etniei rome.

Citește și:Alertă pentru NATO. Planul care le-a reușit rușilor

x close