Codul rutier. Ce amenzi riscă șoferii care cumpără mașini la mâna a doua

Simona Haiduc |
Data actualizării: | Data publicării:
UE a exportat anul trecut vehicule electrice și hibride în valoare de 8,2 miliarde de euro
UE a exportat anul trecut vehicule electrice și hibride în valoare de 8,2 miliarde de euro

Nu este vorba de reguli noi. Prevederile în cauză se aplică din mai 2018. Dar este posibil ca unii să nu știe că oricine cumpără o mașină la mâna a doua, are obligația să informeze autoritățile în legătură cu achiziția efectuată. 

În caz contrar, înmatricularea autoturismului este suspendată automat. Iar cel aflat la volanul unui astfel de autovehicul riscă amenzi consistente. „Este interzisă circulația pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor neasigurate obligatoriu de răspundere civilă auto pentru pagube produse terților prin accidente de circulație, a celor pentru care a intervenit suspendarea înmatriculării, precum și a vehiculelor înregistrate al căror termen de valabilitate a inspecției tehnice periodice a expirat ori este anulată”, se precizează în OUG nr.14/2017, ale cărei norme se aplică din mai 2018.

De asemenea, trebuie menționat că înmatricularea unui automobil se suspendă când, în urma achiziționării unei mașini, noul proprietar nu anunță structurile de resort în legătură cu achiziția efectuată. Există și un termen - 90 de zile de la cumpărare. 

Nerespectarea acestor prevederi atrage după sine penalizări. Mai exact, șoferii se pot alege cu nouă până la 20 de puncte-amendă, adică între 1.306 și 2.900 de lei. Mai mult, Codul rutier prevede reținerea certificatului de înmatriculare și retragerea plăcuțelor. 

Citește și Codul rutier. Ce pățesc proprietarii care împrumută mașina personală

În plus, notează, pe maginea acestui subiect Avocatnet, conform unei decizii a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) din aprilie 2018, document prin care judecătorii au stabilit o interpretare obligatorie a legislației, fostul proprietar al unui autoturism nu poate fi amendat dacă noul proprietar circulă fără rovinietă. O situație tranșată de ICCJ în contextul în care au existat soluții contradictorii, în favoarea și dezavantajul foștilor proprietari, în astfel de cazuri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9729
Diferența 0.0013
Zi precendentă 4.9716
USD
Azi 4.5749
Diferența 0.0104
Zi precendentă 4.5645
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9729 RON
USD flag1 USD = 4.5749 RON
GBP flag1 GBP = 5.9082 RON
CHF flag1 CHF = 5.1357 RON
AUD flag1 AUD = 3.0311 RON
DKK flag1 DKK = 0.6665 RON
CAD flag1 CAD = 3.3238 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0293 RON
NOK flag1 NOK = 0.4155 RON
SEK flag1 SEK = 0.4257 RON
XAU flag1 XAU = 354.1460 RON
Monede Crypto
1 BTC = 301989.33RON
1 ETH = 15712.86RON
1 LTC = 328.02RON
1 XRP = 2.69RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18650.120.33%
BET-BK3469.060.15%
BET-FI60947.490.02%
BET-NG1331.170.15%
BET-TR40747.050.33%
BET-TRN39636.220.33%
BET-XT1592.410.28%
BET-XT-TR3426.200.28%
BET-XT-TRN3339.430.28%
BETAeRO1049.57-0.26%
BETPlus2756.270.32%
RTL41025.630.33%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel