Japonezii iau măsuri drastice, după ce yenul a scăzut la minimul ultimilor 38 ani

DCBusiness Team |
Data publicării:
Yen japonez / sursa: Freepik.com
Yen japonez / sursa: Freepik.com

Autoritățile japoneze vor lua măsurile necesare privind scăderea drastică a yenului la minimul ultimilor 38 ani, a declarat joi ministrul de finanțe Shunichi Suzuki.

Acesta a anunțat că Banca Centrală a Japoniei  (BoJ) ar putea face intervenții pe piața valutară pentru a tempera această discrepanță dintre yen și dolar.

"Este de dorit ca ratele de schimb să fie stabile. Suntem profund îngrijorați de efectul asupra economiei", a declarat Suzuki reporterilor.

Secretarul șef al cabinetului, Yoshimasa Hayashi, a declarat, de asemenea, joi, într-o conferință de presă, că Tokyo va lua măsuri adecvate împotriva mișcărilor valutare excesive. El a refuzat să comenteze nivelurile yenului și dacă autoritățile vor interveni.

Yenul s-a situat joi la 160,52 pentru un dolar, rămânând la o fracțiune distanță de minimul ultimilor 38 de ani de 160,88 atins miercuri.

Autoritățile japoneze se confruntă cu noi presiuni pentru a combate scăderile puternice ale yenului, care a scăzut cu 12% față de dolar până în prezent în acest an.

Scăderea rapidă a yenului sub nivelul cheie de 160 unități pentru un dolar sporește interesul autorităților cu privire la posibilitatea unei intervenții iminente de cumpărare a yenului.

În acest moment, autoritățile încep probabil să se îngrijoreze nu doar de viteză cu care se depreciază, ci și de nivel la care a scăzut, a declarat Masafumi Yamamoto, strateg șef la Mizuho Securities.

Însă analiștii se îndoiesc că măsurile de austeritate și chiar intervenția pe piața valutară pot inversa valul de slăbire a yenului, care este determinat în principal de incertitudinea cu privire la cât de curând va începe Rezerva Federală a SUA să reducă ratele dobânzilor.

Tokyo a cheltuit 9,8 trilioane de yeni (61 de miliarde de dolari) intervenind pe piața valutară la sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai, după ce moneda japoneză a atins un minim al ultimilor 34 de ani de 160,245 per dolar la 29 aprilie.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.97
Diferența -0.0037
Zi precendentă 4.9737
USD
Azi 4.555
Diferența -0.0139
Zi precendentă 4.5689
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9700 RON
USD flag1 USD = 4.5550 RON
GBP flag1 GBP = 5.9149 RON
CHF flag1 CHF = 5.0961 RON
AUD flag1 AUD = 3.0888 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.3388 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4239 RON
SEK flag1 SEK = 0.4315 RON
XAU flag1 XAU = 352.8944 RON
Monede Crypto
1 BTC = 295359.41RON
1 ETH = 15794.64RON
1 LTC = 334.38RON
1 XRP = 2.54RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18546.140.21%
BET-BK3453.310.13%
BET-FI59791.700.06%
BET-NG1327.340.37%
BET-TR40522.760.21%
BET-TRN39417.810.21%
BET-XT1581.370.16%
BET-XT-TR3402.690.16%
BET-XT-TRN3316.500.16%
BETAeRO1059.02-0.11%
BETPlus2742.220.18%
RTL40780.700.21%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel