Ministerul Transporturilor a emis recent Ordinul nr. 959/2024, publicat în Monitorul Oficial al României, deschizând calea către o opțiune mai flexibilă pentru șoferii cu mașini mici. Conform acestui ordin, șoferii pot acum achita rovinieta pentru o perioadă de 10 zile prin SMS, nu doar pentru o singură zi, așa cum era anterior.
Această modificare vine în urma Ordonanței de Guvern nr. 14/2024, care a introdus schimbări legislative în martie, ajustând perioadele de valabilitate a rovinietelor. În conformitate cu noile reguli, rovinieta poate fi plătită în avans pentru diverse perioade de valabilitate, inclusiv pentru 10 zile, alături de variantele existente de o zi, șapte zile, 30 de zile, 60 de zile sau 12 luni.
Totodată, este important de menționat că plata rovinietei prin SMS este disponibilă doar pentru vehiculele înmatriculate în România, iar data începerii valabilității rovinietei este determinată de confirmarea emiterii acesteia de către distribuitor.
Noile tarife pentru rovinietă variază în funcție de categoria vehiculului și de perioada pentru care este achitată. De exemplu, pentru autoturisme, tariful pentru o rovinieta valabilă o zi este de 2,5 euro, iar pentru vehiculele de tonaj mare, tariful maxim este de 1.210 euro pentru o rovinieta valabilă un an.
Această schimbare vine în întâmpinarea nevoilor șoferilor, oferindu-le mai multă flexibilitate în alegerea perioadei de valabilitate a rovinietei și modalitatea de plată, consolidând astfel eficiența și accesibilitatea sistemului de taxare rutieră în România.