Daniel Dăianu, mesaj dur: În România, din păcate, se trăieşte în minciună şi ipocrizie. Intervenţie despre regimul fiscal

DCBusiness Team / 03 Martie 2023, 07:47
Daniel Dăianu
Daniel Dăianu

Consolidarea bugetară este absolut necesară şi va fi tot mai dificil de realizat în anii ce vin întrucât nu mai avem beneficiul inflaţiei surpriză şi creşterea economică va fi considerabil încetinită, consideră preşedintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu.

"Consolidarea bugetară este absolut necesară având în vedere că "sindromul deficitelor gemene" s-a dezvoltat în ultimul deceniu şi pe baza unor erori mari de politică economică. Deci nu numai politici pro-ciclice. Noi vorbim acum de erori de politică economică care au adâncit deficitul structural, asta este problema cea mare. Această consolidare bugetară este absolută necesară şi va fi tot mai dificil de realizat în anii ce vin întrucât nu mai avem beneficiul inflaţiei surpriză şi creşterea economică va fi considerabil încetinită. Va fi dificilă consolidarea bugetară. Dar aş mai spune ceva. Sigur că în panel s-a vorbit despre convergenţă reală pentru că şi eu am pledat şi pledez pentru convergenţa reală care nu trebuie văzută prin prisma PIB-ului pe locuitor şi nu se referă la infrastructură.

Convergenţa reală are în vedere această consolidare bugetară. Tocmai asta nu s-a spus. Nici nu poţi să deschizi dialogul pe intrare în ERM 2, în mecanismul cursurilor de schimb, dacă nu ai consolidare. Uitaţi-vă, suntem monitorizaţi de către BCE, de către Comisie, nici nu discută cu noi. Putem să batem la uşă mâine dacă se ia decizia politică "vrem să intrăm". Nici nu se uită la tine. Trebuie să faci această consolidare bugetară. Să spunem dincolo de penalizarea pe care ţi-o aplică pieţele financiare dacă nu faci aşa ceva. Şi va trebui să o facem", a declarat Daniel Dăianu.

Preşedintele Consiliului Fiscal a participat joi la dezbaterea asupra volumelor "Economie. Lucrări selectate" şi "Economy. Selected works", care reunesc o suită de lucrări ce tratează teme din sfera economiei şi politicii economice. El a făcut referire şi la nivelul foarte scăzut de venituri fiscale în România.

"În România, din păcate, unde se trăieşte în minciună şi ipocrizie, pentru că există printre macroeconomişti această teză, că "nu e nevoie, veniturile sunt astea care sunt, tăiem cheltuielile cu satârul, aşa cum putem şi realizăm deficite mici". Iar raţionamente defectuoase, absolut defectuoase. Şi când îţi spun instituţii precum Fondul Monetar, Banca Mondială şi altele "domnule, trebuie să creşteţi veniturile fiscale, inclusiv prin schimbarea regimului fiscal". "Nu, sunt instituţii care au devenit subit socialiste, care au trecut pe partea stânga". Adică nu avem echilibru şi este reclamat de deciziile responsabile. Şi mie îmi pare bine că el (Ionuţ Dumitru - n.r.) a subliniat aceste chestiuni pentru că diavolul este în detalii. Avem politici economice care au fost greşite şi ne-au adus la aceste deficite structurale mari.

E foarte greu să schimbi acum regimul fiscal pentru că aşa numitele vested interest - grupuri care sunt puternice se opun la aşa ceva, nu vor. Sunt documente care vorbesc de tot felul de portiţe şi de inechităţi şi de faptul că regimul la noi este regresiv, că aceia care au venituri mai mici plătesc proporţional mai mult. Dar cum încerci să transformi acest regim fiscal? Nu numai pentru că o spunem unii dintre noi în România, dar o spun şi alţii din afară. Domnule, este un vuiet. "Se doreşte creşterea taxelor şi impozitelor!" Nu se doreşte creşterea taxelor şi impozitelor. Se doreşte echitate. Echitate nu în sensul de egalitate. Înseamnă conformare, să plăteşti. Nu, nu e stat abuziv. Ci acestui stat care are de furnizat bunuri publice esenţiale fără de care nu funcţionează societatea. Pentru că atunci când e greu, acestui "stat abuziv" i se cere să ajute şi în stânga şi în dreapta şi mediul de afaceri şi pensionarii care au venituri foarte mici. Haideţi să încercăm să stăm drept şi să judecăm drept această situaţie. Iar chestiunea veniturilor fiscale este acută. Un nivel foarte, foarte jos", a declarat Daniel Dăianu.

De asemenea, a afirmat că nu se pune problema unei treceri la impozitare progresivă.

Acesta a subliniat că în momentul în care se încearcă schimbarea regimului fiscal toţi care sunt afectaţi înţeleg că li se "bagă mâna în buzunar şi li se ia".

"Vorbim despre societate, dar societatea nu există pe radarul celor mai mulţi. Există buzunarul propriu", a mai spus Daniel Dăianu.

Cu ocazia aniversării a 140 de ani de la înfiinţare, Banca Naţională a României a iniţiat un proiect editorial în cadrul Colecţiei "Biblioteca Băncii Naţionale a României", concretizat într-un set de volume în care sunt cuprinse lucrări şi studii elaborate de specialişti Băncii Naţionale a României pe parcursul ultimelor decenii, pe diverse tematici din domeniile politicii monetare, stabilităţii financiare şi economiei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9405
Diferența 0.0150
Zi precendentă 4.9255
USD
Azi 4.5913
Diferența 0.0009
Zi precendentă 4.5904
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 28-03-2023
EUR flag1 EUR = 4.9405 RON
USD flag1 USD = 4.5913 RON
GBP flag1 GBP = 5.6264 RON
CHF flag1 CHF = 5.0084 RON
AUD flag1 AUD = 3.0513 RON
DKK flag1 DKK = 0.6630 RON
CAD flag1 CAD = 3.3444 RON
HUF flag1 HUF = 0.0128 RON
JPY flag1 JPY = 0.0349 RON
NOK flag1 NOK = 0.4351 RON
SEK flag1 SEK = 0.4412 RON
XAU flag1 XAU = 289.0965 RON
Monede Crypto
1 BTC = 124719.91RON
1 ETH = 7872.29RON
1 LTC = 408.44RON
1 XRP = 2.20RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.71% p.a.
ROBOR:
3 luni: 6.85%
6 luni: 7.20%
12 luni: 7.55%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
Indice Ultima valoare Variatie
BET 12095.63 0.88%
BET-BK 2262.86 0.66%
BET-FI 49805.41 0.05%
BET-NG 908.90 0.99%
BET-TR 23530.19 0.88%
BET-TRN 23412.42 0.88%
BET-XT 1049.35 0.76%
BET-XT-TR 2028.82 0.76%
BET-XT-TRN 2019.34 0.76%
BETAeRO 881.46 0.70%
BETPlus 1807.50 0.86%
RTL 26560.13 0.86%

Opinii

Mircea Coșea
Care sunt marile pericole ale acestui an

Oamenii de afaceri prognozează o stagnare a economiei româneşti în 2023

Economia românească va stagna în acest an, în...

De fapt, nu facem decât să alegem răul cel mai mic

Ce-i așteaptă pe români. Mircea Coșea: Schimbări în bugetul familiei

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2023 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.1.0