Ce facturi nu vor mai fi calculate în euro

Oana Pavelescu |
Data actualizării: | Data publicării:
Factură
Factură

Senat a adoptat o propunere legislativă care spune că facturile la cablu, telefon sau gaze nu vor mai putea fi exprimate în euro și calculate conform cursului euro-leu.

Orice persoană fizică sau juridică cu un abonament de telefonie mobilă, spre exemplu, știe că suma de plata lunară poate crește sau scădea în funcție de cursul valutar. Proiectul de lege adoptat de Senat prevede, însă, ca acest lucru să nu mai fie luat în calcul. Pe scurt, dorința parlamentarilor este ca valoarea facturilor pentru mai multe tipuri de servicii să nu crească odată cu devalorizarea leului în raport cu euro. Însă, din păcate, formă actului adoptat de Senat, totuși, face aproape imposibilă obținerea acestui beneficiu.

Față de formă inițială a proiectului de lege prin care facturile la cablu, telefon sau gaze nu vor mai fi exprimate în euro avem o serie de noutăți pe care trebuie să le avem în vedere.

Care sunt utilitățile pentru care nu va mai fi folosit cursul la calcularea facturilor sunt:

  • alimentarea cu apă;

  • canalizarea și epurarea apelor uzate;

  • colectarea, canalizarea și evacuarea apelor pluviale;

  • alimentarea cu energie electrică;

  • iluminatul public;

  • alimentarea cu energie termică în sistem centralizat;

  • salubrizarea localităților;

  • alimentarea cu gaze naturale;

  • transportul public de călători;

  • telefonia fixă sau mobilă;

  • internetul;

  • televiziunea publică sau digitală.

Citește: Cifra de afaceri a IMM-urilor din România a scăzut considerabil în luna aprilie

Eliminarea calculării cursului valutar pentru plata facturilor se va aplică și pentru plățile, încasările sau transferurile care decurg din contracte de furnizare de bunuri sau din contracte de prestări servicii între rezidenții din România precum asigurările, service auto, transportul de mărfuri sau de pasageri, coletărie, mesajerie, activități de întreținere corporală (club de fitness/sport) sau învățământ particular.

Noua varianta a proiectului de lege stabilește obligația de eliminare a calcului cursului valutar DOAR la contractele încheiate pe o perioada nedeterminată sau pe o perioada de minimum 3 ani! După cum bine știm, majoritatea contractelor de telefonie mobilă se încheie pe 2 ani. Așadar, dacă actul ar intra în vidoare acum, majoritatea celor cu abonamente de telefonie mobilă NU ar beneficia de această măsură. Contractele care sunt încheiate pe o perioada determinată mai mică de doi ani se vor calcula în continuare conform cursului valutar euro-leu, doar că valoarea de referință NU POATE FI MAI MARE decât cursul BNR din dată emiterii facturii.

Proiectul legislativ prevede, însă, obligația ca pentru orice prelungire a unui contract aflat în vigoare vor trebui respectate prevederile conform cărora se elimină calculul cursului valutar din factură.

Acestă propunere legislativă urmează să fie dezbătută și de Camera Deputaților unde ar putea să sufere anumite modificări.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0859
Diferența 0.0015
Zi precendentă 5.0844
USD
Azi 4.3906
Diferența 0.0081
Zi precendentă 4.3825
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0859 RON
USD flag1 USD = 4.3906 RON
GBP flag1 GBP = 5.7722 RON
CHF flag1 CHF = 5.5084 RON
AUD flag1 AUD = 2.8529 RON
DKK flag1 DKK = 0.6810 RON
CAD flag1 CAD = 3.1283 RON
HUF flag1 HUF = 0.0132 RON
JPY flag1 JPY = 0.0283 RON
NOK flag1 NOK = 0.4329 RON
SEK flag1 SEK = 0.4623 RON
XAU flag1 XAU = 571.4179 RON
Monede Crypto
1 BTC = 405651.97RON
1 ETH = 13650.20RON
1 LTC = 417.55RON
1 XRP = 9.68RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET23449.96-0.26%
BET-BK4549.67-0.17%
BET-EF1284.46-0.28%
BET-FI90368.231.82%
BET-NG1746.20-0.29%
BET-TR54678.97-0.26%
BET-TRN52841.49-0.26%
BET-XT2030.54-0.07%
BET-XT-TR4633.06-0.07%
BET-XT-TRN4489.10-0.07%
BETAeRO934.40-0.55%
BETPlus3414.28-0.27%
RTL52798.64-0.29%

Opinii

Adrian Negrescu

Ce riscuri anunță Adrian Negrescu pentru piața carburanților

Adrian Negrescu avertizează că strategia...

Ghișeu / Foto: Arhivă

Mircea Coșea: „Funcționarii nu servesc cetățeanul, ci sistemul”

Profesorul Mircea Coșea afirmă că România se...

Mircea Coșea / Foto: Arhivă

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel