SUA oferă o recompensă de 10 milioane de dolari pentru un hacker rus

DCBusiness Team |
Data publicării:
Hackeri / FOTO: Freepik
Hackeri / FOTO: Freepik

Un rus a fost acuzat de către Departamentul de Justiție al SUA că a conspirat la distrugerea sistemelor informatice și a datelor unor instituții cheie din Ucraina și țările aliate ale acesteia.

Astfel SUA a anunțat o recompensă de 10 milioane de dolari pentru informații.

Un mare juriu federal din Maryland a formulat marți o acuzație împotriva lui Amin Timovici Stigal, în vârstă de 22 de ani, a precizat departamentul într-o declarație.

Înainte de invazia rusă în Ucraina din urmă cu doi ani și jumătate, țintele hackerilor au inclus sistemele guvernamentale și datele Kievului fără rol militar, a declarat departamentul. Sistemele informatice din Statele Unite și alte țări care au oferit sprijin Ucrainei au fost vizate ulterior, a precizat acesta.

Stigal este în continuare în libertate. Departamentul de Stat al SUA oferă până la 10 milioane de dolari pentru informații privind locația sau activitatea cibernetică răuvoitoare a lui Stigal, se arată în declarație.

"După cum se presupune, inculpatul a conspirat cu serviciile de informații militare rusești în ajunul invaziei ruse în Ucraina pentru a lansa atacuri cibernetice vizând guvernul ucrainean și, ulterior, vizând aliații săi, inclusiv Statele Unite", a declarat procurorul general Merrick Garland în declarație.

În ianuarie 2022, Stigal și membri ai serviciului de informații al Rusiei au conspirat pentru a utiliza o companie cu sediul în SUA pentru a distribui viruși cunoscuți sub numele de "WisperGate" către sistemele informatice ale guvernului ucrainean pentru a distruge sistemele lor de date, a declarat Departamentul de Justiție.

În luna august a aceluiași an, același grup a atacat infrastructura de transport a unei țări din Europa Centrală care susținea Ucraina, se arată în declarație.

Hackerii au vizat, de asemenea, computerele unei agenții guvernamentale federale din Maryland, se arată în declarație, fără a identifica agenția.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 14-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 272468.96RON
1 ETH = 14518.96RON
1 LTC = 318.95RON
1 XRP = 2.38RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel