Strategia Energetică a României. Burduja: Avem suficiente resurse financiare

DCBusiness Team |
Data publicării:
Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com
Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a făcut anunțul pe pagina sa de Facebook.

Astăzi, 14 iunie, Ministerul Energiei a lansat în consultare publică proiectul Strategiei Energetice a României pentru perioada 2025-2035, cu perspectiva anului 2050, scrie Sebastian Burduja în mesajul său. 

Potrivit explicațiilor sale, este vorba despre un document esențial, care ”definește viziunea și obiectivele fundamentale pentru dezvoltarea sectorului energetic național, ținând cont de reperele naționale, europene și globale care influențează politicile și deciziile din domeniul energetic”.
 
În acest context, ministrul subliniază că, beneficiind de un mix energetic diversificat, ”România dispune de resurse naturale, financiare și umane suficiente pentru a moderniza sectorul energetic, aliniindu-l atât la obiectivele comunitare de atingere a neutralității climatice, cât și la nevoile specifice societății românești de a avea acces la neîntrerupt la energie la prețuri competitive, din surse diversificate și cât mai puțin poluante”.

Sebastian Burduja enumăr, totodată, obiectivele fundamentale ale Strategiei Energetice:

1. Securitate energetică

2. Energie cu emisii scăzute de carbon

3. Eficiență energetică

4. Acces fizic la energie pentru toți consumatorii și accesibilitate financiară

5. Piețe de energie eficiente

6. Digitalizare și securitate cibernetică

”Strategia Energetică este rezultatul muncii experților din Ministerul Energiei, cu consultarea companiilor și instituțiilor din subordine și a membrilor Consiliului Onorific pentru Energie”, precizează ministrul Energiei, care ține să-i mulțumească ”în mod deosebit lui Adrian Băzăvan pentru coordonarea acestei munci titanice, ale cărei rezultate le vedem astăzi”.
 
În încheierea postării sale, Sebastian Burduja îi invită pe români să se pronunțe pe marginea documentului, ce va afla în consultare publică o lună de zile, mai exact până pe 13 iulie. 

”Sugestiile și opiniile referitoare la proiectul Strategiei Energetice a României pot fi transmise la adresa: [email protected]. De asemenea, invit pe toți cei interesați să participe la evenimentele publice de consultare pe care le vom anunța în curând.
 
Împreună, construim un viitor energetic sustenabil pentru România!”, concluzionează ministrul Energiei. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 21-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 306722.23RON
1 ETH = 16023.00RON
1 LTC = 335.31RON
1 XRP = 2.66RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel