Rusia vrea să dea peste cap piața carburanților

Simona Haiduc |
Data actualizării: | Data publicării:
Cisterne
Cisterne

Cotidianul economic Kommersant scrie despre intențiile Kremlinului.

Guvernul Rusiei este gata să ridice parțial interdicția privind exporturile de motorină în zilele următoare, susține cotidianul economic Kommersant, citând mai multe surse concordante. Ceea ce înseamnă că informația a fost special ”aruncată” pe piață, pentru a crea starea de spirit necesară. De ce Kommersant și nu alte publicații? Pentru simplul motiv că, independent fiind, acest cotidian și-a mai păstrat o fărâmă din credibilitatea de care se bucura, cândva, în lumea presei mondiale.

Conform respectivelor surse, interdicția va fi ridicată doar pentru exporturile de motorină prin conducte, cantitatea de export urmând să fie supusă unor cote, pentru a evita o creștere a prețurilor cu ridicata. În ceea ce privește benzina, aici interdicțiile de export rămân în vigoare. 

De fapt, benzina se ieftinește în multe țări europene, un trend care poate fi observat inclusiv în România. Motorina, în schimb, se scumpește, iar dacă este să privim lucrurile prin prisma previziunilor analiștilor, această tendință ascendentă ar urma să se mențină cel puțin pe termen scurt. 

Cum explică ziarul rusesc decizia autorităților de la Kremlin? Prin faptul că spațiile de depozitare ale Transneft, monopolul rusesc al conductelor petroliere, sunt pline până la refuz și trebuie găsită o soluție pentru cantitățile de motorină care continuă să vină. Problema este că ea nu poate fi redirecționată către piața internă, pentru simplul motiv că nu există tehnologia necesară, adică nu sunt conducte care să meargă spre intern.În plus, această situație ar putea antrena probleme pentru industria prelucrătoare.

Marți, Rusia a declarat că nu stabilește un termen limită pentru interdicția de export de combustibil pe care a introdus-o luna trecută. În ciuda faptului că este unul dintre cei mai importanți producători de petrol din lume, Rusia a suferit penurie de benzină și motorină în ultimele luni, deoarece prețurile ridicate de export au determinat rafinăriile să-și vândă produsele în țările cu care întreține relații comerciale.

Citește și Prețul benzinei continuă să scadă. Cât costă carburanții astăzi, în România

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 303635.03RON
1 ETH = 15928.65RON
1 LTC = 331.88RON
1 XRP = 2.69RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel