România mai face un pas spre aderarea la OCDE. Decizie în şedinţa de Guvern

Mihai Ciobanu |
Data actualizării: | Data publicării:
OCDE / sursa foto: Facebook - Ștefan Radu Oprea
OCDE / sursa foto: Facebook - Ștefan Radu Oprea

Pe agenda şedinţei de astăzi a Guvernului se află şi un memorandum privind aprobarea aderării României la Comitetul de asistenţă pentru dezvoltare din cadrul Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) în calitate de asociat.

Aderarea la Comitetul de asistență pentru dezvoltare se poate realiza în calitate de membru (pentru statele membre ale OCDE) sau de asociat (pentru statele care nu sunt membre ale OCDE). Ulterior aderării la OCDE, statele care au avut anterior calitatea de asociat devin automat membre ale Comitetului de asistență pentru dezvoltare.

Statutul de asociat presupune participarea la reuniunile Comitetului de asistență pentru dezvoltare și ale grupurilor subsidiare cu drept de vot, cu mențiunea că asociații nu pot participa și vota în cadrul discuțiilor dedicate extinderii Comitetului.

Pe parcursul anului 2023, reprezentanții Comitetului de asistență pentru dezvoltare au transmis mesaje de încurajare în vederea aderării României la Comitet în calitate de asociat, înaintea aderării la OCDE. Această abordare corespunde priorităților atât ale președintelui Comitetului de asistență pentru dezvoltare și ale Uniunii Europene, cât și ale altor membri ai Comitetului de asistență pentru dezvoltare, privind extinderea Comitetului.

O eventuală aderare rapidă și de succes a țării noastre la Comitetul de asistență pentru dezvoltare al OCDE ar aduce beneficii clare pentru procesul de aderare la OCDE, în principal datorită faptului că ar consolida relația dintre țara noastră și OCDE și ar crea o imagine favorabilă în rândul celorlalți membri, România demonstrând astfel că împărtășește viziuni similare cu aceștia.

Totodată, țara noastră ar fi primul asociat al Comitetului, în condițiile în care, până la acest moment, doar state membre OCDE au devenit și membre ale acestuia.

În plus, România ar reprezenta un model de bune practici pentru alte state membre ale OCDE care nu au aderat încă la Comitetul de asistență pentru dezvoltare, se arată în memorandum.

 

Decizia vine şi cu o serie de obligaţii

 

În perspectiva aderării ca stat asociat, trebuie avută în vedere respectarea obligațiilor ce revin statelor care aderă la Comitetul de asistență pentru dezvoltare, astfel:

- aderarea la toate instrumentele juridice aflate în responsabilitatea Comitetului de asistență pentru dezvoltare la data accederii la Comitet;

- participarea la toate reuniunile Comitetului de asistență pentru dezvoltare și la cel puțin un grup de lucru subsidiar;

- participarea la evaluările inter pares, inclusiv în calitate de examinator;

- furnizarea anuală de rapoarte privind finanțarea pentru dezvoltare din surse oficiale și private, în conformitate cu standardele de raportare și metodele Comitetului de asistență pentru dezvoltare;

- achitarea taxei anuale în calitate de asociat la Comitetul de asistență pentru dezvoltare (în prezent, taxa este de 25.000 euro/an).

Notă: În anul 2023, România a achitat o taxă de 13.300 euro, în calitate de participant la Comitetul de asistență pentru dezvoltare.

 

Care sunt propunerile acestui memorandum:

 

- aprobarea demarării procesului de aderare a României la Comitetul de asistență pentru dezvoltare în calitate de asociat în cursul anului 2024;

- inițierea demersurilor necesare aferente procesului de aderare a României la Comitet în calitate de asociat, la nivelul Ministerului Afacerilor Externe, precum și în relația cu Secretariatul Comitetului de asistență pentru dezvoltare și cu Secretariatul OCDE.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 303537.53RON
1 ETH = 15930.02RON
1 LTC = 331.47RON
1 XRP = 2.68RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel