Limită de vârstă pentru jocurile de noroc. Modificare legislativă

Matei Ion |
Data publicării:
Jocurile de noroc vor fi reglementate mult mai strict
Jocurile de noroc vor fi reglementate mult mai strict

Parlamentul ia în discuție o propunere legislativă care ar putea schimba regulile de acces la jocurile de noroc în România. Proiectul urmărește introducerea unor restricții suplimentare pentru tineri, în contextul creșterii numărului de persoane expuse riscului de dependență și problemelor financiare asociate acestui fenomen.

O propunere legislativă aflată în dezbatere la Camera Deputaților prevede creșterea vârstei minime pentru participarea la jocuri de noroc de la 18 la 21 de ani, măsură prin care inițiatorii urmăresc să protejeze tinerii de riscurile dependenței și de consecințele financiare asociate jocurilor de noroc. Proiectul modifică Ordonanța de urgență nr. 77/2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc și introduce restricții suplimentare pentru accesul în sălile specializate.

Reguli mai stricte pentru protecția tinerilor

Potrivit propunerii legislative, participant la jocul de noroc va putea fi considerată doar persoana fizică cu vârsta de cel puțin 21 de ani, care dorește și are dreptul legal să participe la activități autorizate, cu respectarea regulamentelor specifice fiecărui tip de joc.
Totodată, textul stabilește clar că accesul persoanelor sub 21 de ani în locațiile specializate este interzis, inclusiv participarea acestora la orice formă de jocuri de noroc, fie în săli de pariuri, cazinouri, cluburi de poker sau alte centre licențiate.

Modificarea are scopul de a introduce un filtru suplimentar de protecție într-un context în care studiile recente arată o creștere îngrijorătoare a numărului de tineri expuși dependenței de jocuri de noroc.

„Ridicarea limitei de vârstă de la 18 la 21 de ani ar proteja tinerii într-o fază critică a dezvoltării lor, când sunt mai vulnerabili la comportamente riscante și la impulsivitate”, se arată în expunerea de motive care însoțește proiectul de lege.

Argumente științifice: creierul se dezvoltă până la 25 de ani

Inițiatorii susțin că decizia este fundamentată pe argumente neuroștiințifice. Conform cercetărilor citate, o parte importantă a creierului uman – mai ales zonele responsabile pentru autocontrol și luarea deciziilor – continuă să se dezvolte până în jurul vârstei de 25 de ani.

Astfel, tinerii cu vârste între 18 și 21 de ani sunt mai predispuși la decizii impulsive, risc financiar și comportamente adictive, factori care pot conduce la apariția dependenței de jocuri de noroc.

Citește și: Câștigi la jocuri, loto sau la concursuri? Vezi cât impozit plătești în 2025

„Această categorie de vârstă se află într-o perioadă de tranziție către independența financiară, fiind adesea studenți sau la începutul carierei profesionale. Expunerea la jocuri de noroc într-un moment în care nu există maturitate emoțională și financiară completă poate duce la îndatorare și la pierderea controlului asupra cheltuielilor”, arată documentul.

Dependența de jocuri – o problemă socială tot mai gravă

Potrivit unor studii ale organizațiilor internaționale de sănătate publică, România se numără printre țările europene cu cea mai mare incidență a jocurilor de noroc în rândul tinerilor.

În ultimii ani, fenomenul a devenit vizibil și în mediul universitar, unde campaniile de marketing ale caselor de pariuri și platformelor online țintesc exact categoria 18–25 de ani, adică tinerii aflați la începutul vieții adulte.

Inițiatorii proiectului avertizează că aceste campanii creează o presiune constantă asupra tinerilor de a participa la jocuri de noroc, prezentate adesea ca o sursă ușoară de venit sau ca o formă de divertisment sigură.

Ridicarea limitei de vârstă ar diminua impactul acestor strategii de marketing și ar reduce accesul categoriilor vulnerabile la platformele de pariuri și cazinouri.

O schimbare cu impact și asupra industriei jocurilor de noroc

Dacă va fi adoptată, legea ar impune operatorilor economici din domeniul jocurilor de noroc obligația de a actualiza sistemele de verificare a identității clienților și de a implementa noi măsuri de control la intrarea în săli.
Totodată, se așteaptă ca măsura să afecteze traficul din sălile de joc și pariuri, în special în mediul urban, unde tinerii reprezintă o proporție semnificativă a clienților activi.

Reprezentanți ai industriei au avertizat în trecut că restricțiile de acces pot duce la migrarea jucătorilor către platforme online neautorizate, însă susținătorii proiectului subliniază că protejarea sănătății publice și a tinerilor trebuie să primeze.

„Este o măsură de responsabilitate socială, nu o pedeapsă pentru industrie. Este nevoie de o abordare preventivă, nu de intervenție după apariția dependenței”, se menționează în expunerea de motive.

Parcurs legislativ

Proiectul de lege modifică articolele (1) și (3) din Ordonanța de urgență nr. 77/2009 privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc, document care reglementează întregul cadru juridic al acestei industrii în România.

Propunerea se află în prezent în dezbaterea Camerei Deputaților, care este for decizional, după ce a fost transmisă comisiilor de specialitate pentru avize și raport.

Dacă va fi adoptată, modificarea ar putea intra în vigoare la 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial, iar operatorii licențiați ar trebui să-și adapteze rapid regulamentele interne și sistemele de verificare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0854
Diferența -0.0006
Zi precendentă 5.086
USD
Azi 4.3982
Diferența -0.0055
Zi precendentă 4.4037
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0854 RON
USD flag1 USD = 4.3982 RON
GBP flag1 GBP = 5.7881 RON
CHF flag1 CHF = 5.4561 RON
AUD flag1 AUD = 2.8732 RON
DKK flag1 DKK = 0.6810 RON
CAD flag1 CAD = 3.1381 RON
HUF flag1 HUF = 0.0133 RON
JPY flag1 JPY = 0.0285 RON
NOK flag1 NOK = 0.4347 RON
SEK flag1 SEK = 0.4625 RON
XAU flag1 XAU = 576.4457 RON
Monede Crypto
1 BTC = 465973.59RON
1 ETH = 15793.67RON
1 LTC = 469.07RON
1 XRP = 11.14RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET22810.67-0.24%
BET-BK4463.680.24%
BET-EF1245.31-0.30%
BET-FI85507.77-0.46%
BET-NG1701.47-0.53%
BET-TR53188.030.16%
BET-TRN51400.690.12%
BET-XT1970.33-0.22%
BET-XT-TR4495.770.10%
BET-XT-TRN4356.070.07%
BETAeRO924.861.13%
BETPlus3325.65-0.21%
RTL51355.100.16%

Opinii

Oameni pe stradă

Profesorul Coșea explică de ce politicile fiscale actuale agravează criza bugetară

Profesorul Mircea Coșea avertizează că România...

Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro

Nazare, după depistarea fraudei cu mașini second-hand: Nimeni nu e mai presus de lege

O nouă schemă de fraudă fiscală de amploare,...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel