DCBusiness Actualitate Mutarea zilei CNAIR. Licitație pentru un sector al Variantei de Ocolire a municipiului Iaşi

CNAIR. Licitație pentru un sector al Variantei de Ocolire a municipiului Iaşi

Valoarea contractului trece de 125 milioane de lei
Anunţul de participare pentru atribuirea contractului privind proiectarea şi execuţia Variantei de Ocolire a municipiului Iaşi pe sectorul cuprins între kilometri 19+690 (Selgros) şi 26+460 (DN28), cu o valoare estimată de 126,883 milioane de lei, fără TVA, a fost publicat în sistemul electronic de achiziţii publice (SICAP), informează joi Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

"A fost postat în sistemul electronic de achiziţii publice (SICAP) anunţul de participare pentru procedura de atribuire licitaţie deschisă, având ca obiect Proiectare şi Execuţie 'Varianta de Ocolire a Municipiului Iaşi - Etapa I - Varianta Sud' Obiect 3 - Varianta trafic greu, Sector km 19+690 (Selgros) - km 26+460 (DN28)'. Valoarea estimată a contractului este de 126.883.000 lei fără TVA", se arată într-un comunicat al CNAIR.

Durata contractului este de 30 luni, din care 6 luni perioada de proiectare (include proiectul pentru autorizaţia de construire) şi 24 luni perioada de execuţie lucrărilor. Data limită de depunere a ofertelor este 19 august 2019, iar proiectul va fi finanţat de la bugetul de stat.

Citește și Ministrul Cuc, ultimatum pentru constructori

"Municipiul Iaşi se constituie într-un nod rutier major al reţelei rutiere naţionale şi, pentru a satisface cerinţele desfăşurării traficului rutier în condiţii de siguranţă şi confort, este necesar ca traficul de tranzit să fie scos din zona urbană a oraşului, în special pe relaţia vest - sud-est, respectiv relaţia de trafic DN24 - DN28. De asemenea, realizarea unor legături de ocolire a oraşului conduce la îmbunătăţirea condiţiilor de mediu din zona arterelor urbane pe care se desfăşoară traficul de tranzit, prin reducerea noxelor, a zgomotului şi o durată de exploatare mai mare a arterelor existente. Obiectivul face parte din strategia CNAIR SA de dezvoltare a infrastructurii rutiere şi îmbunătăţirea circulaţiei pe drumurile publice", precizează Compania de Drumuri.

Mutarea zilei Vezi toate articolele