Omniasig a înregistrat prime brute subscrise de peste 2,1 miliarde lei în 2022, în creştere cu aproximativ 30%

DCBusiness Team |
Data publicării:
Omniasig
Omniasig

Omniasig a înregistrat prime brute subscrise de peste 2,1 miliarde lei în 2022, în creştere cu aproximativ 30%, comparativ cu anul precedent, iar valoarea totală a despăgubirilor plătite de companie a depăşit 1,1 miliarde lei, conform unui comunicat al companiei.

"Întreaga echipă Omniasig a depus eforturi susţinute pentru a răspunde provocărilor din piaţă şi pentru a menţine permanent atenţia noastră centrată pe client. În acelaşi timp, ne-am bazat pe o strategie bine definită, care pune accentul pe sustenabilitate şi pe oferirea unor produse şi servicii de calitate pentru clienţii noştri. La Omniasig, considerăm că sustenabilitatea reprezintă un obiectiv strategic extrem de important şi urmărim să împărtăşim valorile noastre cu comunităţile din care facem parte. În 2022, ne-am axat puternic pe derularea mai multor iniţiative de responsabilitate socială, susţinerea educaţiei şi implicarea în comunitate prin voluntariat", a afirmat Mihai Tecău, preşedinte directorat Omniasig Vienna Insurance Group.

Pe segmentul Property (asigurările de incendiu şi calamităţi naturale), compania a înregistrat o creştere de aproximativ 20% în 2022, cu o valoare a subscrierilor de peste 300 milioane lei.

Linia Asigurărilor de Sănătate a continuat să înregistreze o creştere puternică, de aproximativ 35%. Asigurările auto, Casco şi RCA, au înregistrat în 2022 ambele o creştere, valoarea agregată a primelor brute subscrise, cumulat pe ambele linii, fiind de circa 1,5 miliarde lei. Şi totalul despăgubirilor plătite pe cele două linii, cumulat, a crescut faţă de anul precedent, totalul fiind de peste 900 milioane lei.

Totodată, o creştere a fost înregistrată în acest interval şi pe liniile Asigurărilor de Răspundere Civilă Generală şi a Asigurărilor de Călătorie. Pentru cele din urmă, creşterea a fost de aproape 15% în 2022, cu o valoare a subscrierilor de aproximativ 14 milioane lei, creştere datorată eliminării restricţiilor de călătorie şi măsurilor sanitare din majoritatea ţărilor, ceea ce a dus la o cerere sporită pentru aceste poliţe.

Omniasig Vienna Insurance Group este prezentă din 1995 pe piaţa asigurărilor din România. Compania are un portofoliu de peste 100 produse de asigurare şi o reţea de sucursale şi agenţii extinsă la nivel naţional. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294710.60RON
1 ETH = 14564.80RON
1 LTC = 316.41RON
1 XRP = 2.78RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.86%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18624.42-0.49%
BET-BK3458.90-0.52%
BET-FI60649.440.31%
BET-NG1330.82-0.30%
BET-TR40691.48-0.49%
BET-TRN39582.11-0.49%
BET-XT1588.27-0.45%
BET-XT-TR3417.34-0.45%
BET-XT-TRN3330.79-0.45%
BETAeRO1048.11-0.86%
BETPlus2751.49-0.50%
RTL40956.30-0.48%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel