DCBusiness Actualitate Declarația zilei Ce facem cu economiile? Sfatul specialiştilor. Adrian Vasilescu (BNR) spune care ar fi cea mai mare greşeală

Ce facem cu economiile? Sfatul specialiştilor. Adrian Vasilescu (BNR) spune care ar fi cea mai mare greşeală

Adrian Vasilescu
DC Business vă prezintă, într-o serie de articole, sfaturile specialiştilor în domeniile financiar/bancar/economic cu privire la economiile dumneavoastră. Ce să facem cu banii în această perioadă în care avem un război la graniţă? Să îi ţinem la bancă, să îi retragem şi să îi avem la îndemână în casă, să cumpărăm valută sau aur? Veţi afla răspunsul specialiştilor la aceste întrebări. 

"Aurul e scump. A retrage banii din bancă pentru a-i duce acasă este cea mai rea dintre toate soluţiile şi, în acelaşi timp, cea mai riscantă. Băncile româneşti sunt într-un moment în care toţi indicatorii lor - şi indicatorul de solvabilitate, şi cei de lichiditate dar şi cei de profitabilitate - sunt cei mai buni din ultimii 31 de ani. 

Avem, la această oră, un sistem bancar foarte solid, în stare să acopere banii. În plus, banii de la bancă sunt asiguraţi până la 100.000 de euro per bancă, per persoană. Dacă dumneavoastră aveţi la cele 27 de bănci din România câte 100.000 de euro, absolut toţi aceşti bani sunt asiguraţi de stat, garantaţi de stat.

Nu e niciun pericol să se întâmple ceva cu o bancă. Nu văd o soluţie mai rea şi mai riscantă decât a lua banii din bancă şi  pleca cu ei unde? În neant. Cel mai solid adăpost, la această oră, este banca", a explicat Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu.

Întrebat dar în ce monedă ar trebui ţinute economiile, Adrian Vasilescu a răspuns: "În euro, în dolari, în moneda naţională, fiecare în ce îi are la momentul de faţă. A face schimburi acum... schimburile sunt şi ele costisitoare". 

"Am spus de mai multe ori şi repet: experienţa a arătat că fiecare criză a început cu agitaţia 'ce facem cu banii'. Şi după două-trei săptămâni, lucrurile s-au calmat iar oamenii şi-au dat seama că banca este cel mai sigur adăpost pentru banii lor", a concluzionat Adrian Vasilescu.  

Citeşte şi: Banca Centrală a Rusiei ia măsuri fără precedent. Încep interdicțiile

Vânzarea de valute străine va fi suspendată până pe 9 septembrie, a anunţat miercuri într-un comunicat de presă Banca Centrală a Rusiei, lovită de sancţiuni occidentale fără precedent din cauza ofensivei ruse în Ucraina, transmite AFP.

Între 9 martie şi 9 septembrie 2022,"băncile nu vor putea vinde valută străină cetăţenilor", se arată în comunicat, care adaugă că ruşii vor putea, totuşi, să schimbe valută străină în ruble în această perioadă.

Retragerea de numerar din conturile în valută deschise în băncile ruseşti va fi limitată la 10.000 de dolari americani până pe 9 septembrie, restul putând fi retras doar în ruble la cursul de schimb curent, potrivit aceleiaşi surse.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
Declarația zilei Vezi toate articolele