Afacerile din comerţ au crescut cu 25% în primele nouă luni ale anului 2022

pexels-jack-sparrow-4199526_30451200
Foto: Pexels.com
INS anunţă că afacerile din comerţ au crescut cu 25% în primele nouă luni ale acestui an.

Afacerile din comerţul cu ridicata, în care nu sunt incluse autovehiculele şi motocicletele, au crescut cu 25% în primele nouă luni ale acestui an, faţă de aceeaşi perioadă din 2021, arată datele publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Conform statisticii, în intervalul 1 ianuarie - 30 septembrie 2022, s-au consemnat rezultate pozitive în activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+51,5%), comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+46,6%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+34,8%), comerţul cu ridicata nespecializat (+19,2%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+15,7%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+15,5%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+14,6%) şi comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+12,2%).

La nivelul lunii septembrie 2022 faţă de luna similară din 2021, afacerile din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), ca serie brută, s-au majorat în termeni nominali, pe ansamblu, cu 15,6%, datorită rezultatelor din: activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+39,2%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+26,8%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+26%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+18,5%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+16,4%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+11,9%) şi comerţul cu ridicata nespecializat (+4,5%).

Pe de altă parte, comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii a scăzut cu 0,6%, raportat la perioada de referinţă.

De asemenea, ca serie ajustată, comerţul cu ridicata - mai puţin comerţul cu autovehicule şi motociclete - a crescut cu 16,9%, de la an la an.

Potrivit datelor INS, în septembrie 2022 vs august 2022, afacerile din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) au crescut atât ca serie brută (+2,3%), cât şi ca serie ajustată, în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate (+0,5%). 

Vezi şi: Aceşti români vor plăti pentru gazele naturale un preţ cu 12% mai mic decât tariful plafonat

Locuitorii municipiului Vaslui vor plăti, în această iarnă, pentru gazele naturale un preţ cu 12% mai mic decât preţul plafonat, prin cele mai recente măsuri guvernamentale, informează Rador.

Gaz Est Vaslui, societatea care furnizează gazele naturale abonaţilor din judeţ, a anunţat că, de la 1 noiembrie, oamenii vor beneficia de acest preţ mai mic. Inginerul Adrian Tighici, managerul general al societăţii Gaz Est Vaslui, a explicat că acest preţ mai mic decât cel plafonat prin ordonanţa de guvern este posibil, întrucât societatea a achiziţionat în 2021 o cantitate destul de mare de gaze pe care le-a înmagazinat, iar acum, pentru consumul abonaţilor săi din această iarnă are posibilitatea să furnizeze gaze naturale către populaţie la un preţ mai mic cu 12%. Societatea Gaz Est Vaslui are în jur de 35.000 de abonaţi, la nivelul judeţului Vaslui beneficiind de reţeaua de gaze naturale trei municipii şi 16 localităţi, transmite sursa citată.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
x close