Un prim stat al SUA, aprope de a interzice complet TikTok

Georgel Simionică |
Data publicării:
TikTok
TikTok

Legiuitorii din Montana erau așteptați să facă joi un mare pas înainte cu privire la un proiect de lege care să interzică TikTok să funcționeze în acest stat.

Această decizie se va confrunta cu contestații legale, dar care va servi și ca test pentru o Americă fără TikTok pe care mulți legislatori naționali au imaginat-o.

Propunerea din Montana, care are sprijinul legislativului statului, controlat de Partidul Republican, este mai cuprinzătoare decât interdicțiile în vigoare în aproape jumătate dintre state și în guvernul federal al SUA, care interzic TikTok pe dispozitivele guvernamentale.

Ședința pentru pentru un al doilea vot a fost programată pentru ziua de joi  iar dacă noua lege va fi aprobată, un vot final al Camerei va avea loc probabil vineri, după care proiectul de lege va fi transmis guvernatorului republican Greg Gianforte. Acesta a interzis TikTok pe dispozitivele guvernamentale din Montana. Senatul a adoptat proiectul de lege în martie.

TikTok, care este deținut de compania chineză de tehnologie ByteDance, a fost supus unei examinări intense din cauza îngrijorărilor că ar putea transmite datele utilizatorilor către guvernul chinez sau că ar putea promova propaganda pro-Beijing și dezinformarea. Lideri FBI, CIA și numeroși legislatori din ambele partide și-au exprimat aceste îngrijorări, dar nu au prezentat nicio dovadă care să demonstreze că acest lucru s-a întâmplat.

Ar putea să te intereseze și:

TikTok a lăsat fără energie electrică un producător de armament

Un producător norvegian de arme a declarat că un centru de date TikTok consumă toată energia electrică din regiune, ceea ce înseamnă că firma nu poate ține pasul cu cererea globală în creștere pentru muniție.

Experții comentează din ce în ce mai des cererile masive ale marilor companii de tehnologie și modul în care utilizarea energiei de către centrele lor de date cauzează probleme pentru alte industrii.

"Suntem îngrijorați pentru că vedem că viitoarea noastră creștere este pusă în pericol de stocarea videoclipurilor cu pisici", a declarat Morten Brandtzæg, directorul general al Nammo, într-un interviu acordat Financial Times.

Brandtzæg a precizat că cererea de cartușe de artilerie a fost de 15 ori mai mare decât în mod normal - o tendință determinată de războiul din Ucraina, în care a fost folosită artileria grea.

Ucraina, de exemplu, ar dori să își mărească utilizarea zilnică a cartușelor de la 6.000 la 65.000, a spus el.

Jurnaliștii de la Business Insider nu au putut verifica dacă proiectilele Nammo sunt folosite în Ucraina - baza sa de clienți, așa cum este descrisă într-un raport anual din 2021, este în proporție covârșitoare statele UE și NATO, care au făcut donații masive Ucrainei de când Rusia a invadat țara. Citește mai mult AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9690 RON
USD flag1 USD = 4.5785 RON
GBP flag1 GBP = 5.9000 RON
CHF flag1 CHF = 5.2094 RON
AUD flag1 AUD = 2.9881 RON
DKK flag1 DKK = 0.6658 RON
CAD flag1 CAD = 3.3092 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0300 RON
NOK flag1 NOK = 0.4115 RON
SEK flag1 SEK = 0.4225 RON
XAU flag1 XAU = 349.4549 RON
Monede Crypto
1 BTC = 293327.69RON
1 ETH = 14484.45RON
1 LTC = 313.54RON
1 XRP = 2.77RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.86%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18593.74-0.65%
BET-BK3454.36-0.65%
BET-FI60487.460.04%
BET-NG1327.64-0.54%
BET-TR40624.61-0.65%
BET-TRN39517.05-0.65%
BET-XT1585.73-0.61%
BET-XT-TR3411.87-0.61%
BET-XT-TRN3325.46-0.61%
BETAeRO1050.07-0.67%
BETPlus2747.04-0.66%
RTL40889.70-0.65%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel