Potrivit instituţiei, noul acord "Roam Like at Home" (RLAH) înseamnă că apelurile, SMS-urile şi internetul mobil nu vor mai costa extra în roaming.
Citește și: Atenţie! Apeluri din afara României care afişează în mod fals numere naţionale. ANCOM, decizie dură pentru reducerea fraudelor
Astfel, comunicarea va fi mai uşoară şi mai ieftină, iar accesul la servicii digitale în străinătate - mai simplu şi mai sigur.
"Acordul a fost posibil datorită cooperării strânse dintre Republica Moldova şi Uniunea Europeană şi arată progresul Moldovei în apropierea de standardele europene în domeniul telecomunicaţiilor şi al protecţiei consumatorilor. Prin eliminarea costurilor suplimentare de roaming, Moldova şi UE devin şi mai conectate - nu doar la nivel politic, ci şi în viaţa de zi cu zi. Este un pas important, care aduce beneficii imediate oamenilor şi mediului de afaceri", se mai scrie în comunicat.
Operatorii de telefonie mobilă din Republica Moldova vor adapta serviciile disponibile, la tarife similare cu cele naţionale, pentru a putea călători fără griji în spaţiul european, beneficiind de internet şi apeluri mult mai accesibile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.


1 BTC = 390380.59RON
1 ETH = 13534.31RON
1 LTC = 352.49RON
1 XRP = 8.61RON 





