Parteneriatul Renault cu Nissan a început să scârțâie

DCBusiness Team |
Data publicării:
Parteneriat
Parteneriat

Parteneriatul Renault cu Nissan a început să scârțâie după arestarea lui Carlos Ghosn în luna noiembrie.

Grupul auto francez Renault a cerut partenerului japonez Nissan să înceteze să îi mai contacteze pe directorii companiei franceze, înaintea unei reuniuni a Consiliului director de la Renault programată pentru ziua de joi, au declarat pentru Reuters două surse din apropierea acestui dosar. 

Începând din data de 19 noiembrie, când a fost arestat preşedintele director general al alianţei Renault-Nissan, Carlos Ghosn, atât Renault cât şi Guvernul francez au cerut să aibă acces la ancheta internă efectuată de Nissan, anchetă care a determinat constructorul japonez să îşi acuze propriul preşedinte de nereguli financiare. 

Carlos Ghosn a fost pus luni sub acuzare în Japonia pentru că a omis să declare autorităţilor bursiere venituri de aproximativ 5 miliarde yeni (38 milioane euro) realizate timp de cinci ani, între 2010 şi 2015. Chiar dacă Nissan l-a concediat pe Carlos Ghosn din postul de preşedinte, franco-brazilianul rămâne în continuare preşedinte director general al Renault, grupul francez optând, pentru moment, pentru o conducere interimară. 

Vor fi comunicate rezultatele anchetei interne

Consiliul de Administraţie de la Renault se reuneşte joi iar elementele descoperite cu ocazia anchetei interne efectuate la Nissan vor fi comunicate şi boardului Renault, a declarat una dintre sursele citate de Reuters. La aceeaşi reuniune ar putea fi discutat şi viitorul lui Carlos Ghosn. 

Înainte acestei reuniuni însă, Renault a cerut Nissan să nu încerce să îi contacteze pe membri Consiliului său de Administraţie, pentru că astfel de contacte sunt în afara canalelor de comunicare convenite pentru procedurile sensibile, a adăugat una din surse. Potrivit unei alte surse, Nissan s-ar fi oferit săptămâna trecută să pună la curent boardul Renault cu ceea ce susţine că sunt dovezile infracţiunilor comise de Ghosn. Însă, constructorul francez a sfătuit Nissan să se adreseze avocaţilor săi astfel că la începutul acestei săptămâni la Paris a avut loc o întâlnire între echipele de jurişti de la Nissan şi Renault. Ulterior, constructorul japonez l-a invitat şi pe Thierry Bollore, numit director general adjunct la Renault după arestarea lui Ghosn, precum şi pe alţi membri ai Consiliului de Administraţie de la Renault să vină şi să examineze concluziile anchetei interne efectuate de Nissan. Cu toate acestea, Bollore, a cerut marţi Nissan să se abţină de la a contacta Consiliul de Administraţie de la Renault. 

Cazul Ghosn : Nissan va cumpăra Renault ?


Aceste evoluţii sugerează tensiunile care există în prezent între cei doi parteneri ai alianţei Renault-Nissan, care anul viitor va aniversa 20 de ani, în pofida asigurărilor oficiale venite din ambele părţi referitoare la dorinţa de a păstra acest parteneriat. 

Alianţa Renault-Nissan, extinsă în 2016 prin includerea Mitsubishi, a devenit anul trecut cel mai mare producător mondial de automobile, cu 10,6 milioane de unităţi, mai mult decât Volkswagen şi Toyota. În prezent, alianţa regrupează zece mărci de automobile (printre care Dacia, Lada, Samsung Motors, Alpine, Infiniti, Datsun, etc.) cu 470.000 de salariaţi şi 122 de uzine pe toate continentele. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.0835
Diferența 0.0012
Zi precendentă 5.0823
USD
Azi 4.3789
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.3789
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0835 RON
USD flag1 USD = 4.3789 RON
GBP flag1 GBP = 5.8344 RON
CHF flag1 CHF = 5.4992 RON
AUD flag1 AUD = 2.8446 RON
DKK flag1 DKK = 0.6806 RON
CAD flag1 CAD = 3.1228 RON
HUF flag1 HUF = 0.0130 RON
JPY flag1 JPY = 0.0286 RON
NOK flag1 NOK = 0.4372 RON
SEK flag1 SEK = 0.4664 RON
XAU flag1 XAU = 572.5195 RON
Monede Crypto
1 BTC = 488515.73RON
1 ETH = 17269.72RON
1 LTC = 420.24RON
1 XRP = 11.11RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET22544.201.03%
BET-BK4338.111.00%
BET-EF1235.541.25%
BET-FI83141.212.22%
BET-NG1698.181.80%
BET-TR52327.151.03%
BET-TRN50592.241.03%
BET-XT1943.951.10%
BET-XT-TR4419.261.10%
BET-XT-TRN4283.541.10%
BETAeRO952.22-0.68%
BETPlus3284.630.96%
RTL50581.871.08%

Opinii

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro

Nazare, după depistarea fraudei cu mașini second-hand: Nimeni nu e mai presus de lege

O nouă schemă de fraudă fiscală de amploare,...

Gabriel Biriș

Gabriel Biriș, reacție la deciziile CCR: Amatorism sau sabotaj?

Avocatul Gabriel Biriș critică dur modul în...

Fermier / Foto: Oana Pavelescu

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori,...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel