Kelemen Hunor: UDMR va sprijini referendumul USR de modificare a Constituţiei

hunor_16743700
Kelemen Hunor
Preşedintele UDMR a declarat că formaţiunea sa va sprijini referendumul de modificare a Constituţiei, iniţiat de USR.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, vineri, la Consiliul Reprezentanţilor Unionali (CRU), în raportul său politic, că formaţiunea sa va sprijini referendumul de modificare a Constituţiei, iniţiat de USR, "Fără penali în funcţii publice".

"Nu este o coaliţie simplă, este una stabilă şi operaţională, o coaliţie mare, care dispune de o majoritate mare în Parlament. Atunci când am lansat coaliţia, am spus că, având o asemenea majoritate, ar trebui să modificăm şi Constituţia. Nu renunţăm la acest lucru. Oricum se va organiza un referendum de modificarea a Constituţiei, pentru că USR are un proiect de modificare a Constituţiei - 'Fără penali în funcţii publice' -, care a trecut de Camera Deputaţilor, iar când Senatul va include pe ordinea de zi, şi noi vom sprijini acest referendum şi cred că şi ceilalţi colegi din Senat", a spus Kelemen Hunor.

El crede că referendumul va fi organizat în campania electorală.

"Alegerile următoare vor fi europarlamentarele în mai 2024. Trebuie să fim în stare să formulăm obiective pe termen lung, nu trebuie să ne concentrăm exclusiv pe rezolvarea problemelor cotidiene. Oamenii vor sprijini partidele politice dacă văd că, pe lângă rezolvarea problemelor zilnice, partidele reprezintă eficient şi interesele oamenilor, interesele întregii ţării", a mai spus preşedintele UDMR.

La Cluj-Napoca are loc CRU al UDMR, în cadrul căruia, printre altele, va fi ales noul preşedinte executiv al formaţiunii şi vicepreşedintele executiv, transmite Agerpres.

Mihai Ciobanu este un jurnalist cu peste 23 de ani de vechime. Şi-a început cariera jurnalistică în Ploieşti, acolo unde a activat în presa locală din 2003 şi până în 2018, lucrând la unele dintre cele mai importante publicaţii locale şi site-uri de ştiri din judeţul Prahova.După experienţa acumulată în presa locală şi regională, a intrat în anul 2018 în echipa DC News. În prezent este redactor-şef DC Business şi redactor la DC News.
x close