De azi ai mai mult control pe internet: ce aduce noul regulament european (DSA)

Oana Pavelescu |
Data publicării:
Copii folosesc dispozitive digitale / Foto: Freepik
Copii folosesc dispozitive digitale / Foto: Freepik

Actul legislativ european privind serviciile digitale – Digital Services Act (DSA) – a intrat deja în vigoare și schimbă modul în care funcționează platformele online în Uniunea Europeană.

De la TikTok, Instagram și Facebook până la Booking.com și Shein, toate platformele mari cu peste 45 de milioane de utilizatori trebuie să respecte reguli stricte menite să creeze un spațiu digital mai sigur și mai transparent, unde drepturile fundamentale ale utilizatorilor sunt protejate.

Drepturi noi pentru utilizatori

Una dintre cele mai importante schimbări aduse de DSA este legată de controlul asupra experienței online. Dacă un cont sau o postare este suspendată ori eliminată, platforma are obligația să explice clar motivul. Utilizatorii au dreptul să conteste decizia, fie prin sistemul intern de apel al platformei, fie prin organisme independente de soluționare a disputelor, mai rapide și mai puțin costisitoare decât instanțele de judecată.

Totodată, utilizatorii pot raporta conținut ilegal, produse sau servicii direct în platformă, printr-un mecanism simplu. Operatorii trebuie să răspundă notificării și să ofere opțiuni de apel.

Mai multă transparență în algoritmi și reclame

DSA le oferă utilizatorilor posibilitatea de a alege ce văd online. Pe platformele mari, feed-ul poate fi setat și pe criterii nepersonalizate, de exemplu în ordine cronologică, nu doar pe baza algoritmilor. Astfel, se evită conținutul adictiv și efectul de „bulă informațională”.

În privința reclamelor, noua legislație impune etichete clare și informații vizibile despre cine plătește pentru promovare și de ce este afișată o reclamă anume. Este interzisă folosirea datelor sensibile (orientare sexuală, religie, etnie) în scop publicitar și complet interzisă targetarea copiilor cu reclame personalizate.

De asemenea, sunt interzise „dark patterns” – acele tactici manipulative prin care utilizatorii erau împinși să facă alegeri nedorite, cum ar fi cumpărarea de opțiuni suplimentare ascunse în design-ul platformei.

Comerț online mai sigur

Pentru cumpărători, DSA aduce obligația platformelor de tip marketplace să verifice cine sunt comercianții și să afișeze datele lor de contact, astfel încât utilizatorii să știe de la cine achiziționează produse sau servicii.

Citește și: UE și SUA, în impas pe tema regulilor digitale. Finalizarea acordului comercial întârzie

Cum se aplică legea

Din august 2023, DSA se aplică platformelor foarte mari și motoarelor de căutare cu peste 45 de milioane de utilizatori lunar în UE, iar din februarie 2024 regulile vizează toate celelalte platforme, cu excepția întreprinderilor mici și micro.

Comisia Europeană are competență exclusivă în supravegherea marilor platforme, în timp ce la nivel național, coordonatori pentru serviciile digitale verifică respectarea legii. Reclamațiile privind încălcarea DSA pot fi depuse la autoritatea națională competentă.

Amenzile pot ajunge la 6% din cifra de afaceri globală anuală pentru companiile care nu respectă regulile.

Primele investigații și rezultate

Comisia Europeană a deschis deja mai multe anchete.

TikTok a retras programul „Rewards” în 2024, după ce autoritățile au investigat designul considerat potențial adictiv pentru minori.

AliExpress se află sub investigație pentru nerespectarea regulilor privind produsele ilegale, dar a promis îmbunătățirea sistemelor de raportare și transparență.

Temu este suspectată că nu evaluează corect riscurile legate de produsele ilegale și de recomandările algoritmice.

Facebook și Instagram sunt investigate pentru modul în care algoritmii lor influențează comportamentele minorilor și creează efectul de „rabbit hole”, adică trasee infinite de conținut.

DSA marchează cea mai amplă reformă europeană a spațiului digital din ultimii ani. De la libertatea de a controla propriul feed la interzicerea reclamelor agresive pentru copii, măsurile urmăresc să redea utilizatorilor controlul și siguranța în mediul online. Pentru giganții tehnologici, însă, regulile aduc o presiune uriașă – de la transparență totală până la riscul de sancțiuni financiare masive.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.086
Diferența 0.0015
Zi precendentă 5.0845
USD
Azi 4.4037
Diferența -0.0128
Zi precendentă 4.4165
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.0860 RON
USD flag1 USD = 4.4037 RON
GBP flag1 GBP = 5.7723 RON
CHF flag1 CHF = 5.4550 RON
AUD flag1 AUD = 2.8555 RON
DKK flag1 DKK = 0.6812 RON
CAD flag1 CAD = 3.1205 RON
HUF flag1 HUF = 0.0132 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4315 RON
SEK flag1 SEK = 0.4605 RON
XAU flag1 XAU = 567.2995 RON
Monede Crypto
1 BTC = 447611.84RON
1 ETH = 14831.05RON
1 LTC = 435.48RON
1 XRP = 9.93RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET22865.87-0.09%
BET-BK4453.19-0.10%
BET-EF1249.11-0.11%
BET-FI85906.211.08%
BET-NG1710.45-0.25%
BET-TR53101.00-0.09%
BET-TRN51337.74-0.09%
BET-XT1974.59-0.02%
BET-XT-TR4491.21-0.02%
BET-XT-TRN4353.05-0.02%
BETAeRO914.54-0.38%
BETPlus3332.71-0.06%
RTL51273.44-0.11%

Opinii

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro

Nazare, după depistarea fraudei cu mașini second-hand: Nimeni nu e mai presus de lege

O nouă schemă de fraudă fiscală de amploare,...

Gabriel Biriș

Gabriel Biriș, reacție la deciziile CCR: Amatorism sau sabotaj?

Avocatul Gabriel Biriș critică dur modul în...

Fermier / Foto: Oana Pavelescu

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori,...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel