Ciolacu anunţă "o revoluţie a Start-Up-urilor" care va începe în iunie

DCBusiness Team / 09 mai 2023, 11:06
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, marţi, că una dintre priorităţile guvernării "care începe în iunie" este de a demara în România o revoluţie a Start-Up-urilor.

"Dacă am reuşit să investim în 2022, an cu crize suprapuse, aproape 7% din PIB în economia românească şi în firmele antreprenoriale româneşti, în special în IMM-uri, cred că e nevoie să avem ambiţia ca de acum înainte să forţăm investiţii anuale de 10% din PIB. Şi mai avem o prioritate a guvernării care începe în iunie, o prioritate care vă priveşte în mod direct pe toţi tinerii aflaţi astăzi în sală, ca şi pe cei care ne urmăresc în direct pe Facebook, vreau să demarăm în România o revoluţie a Start-Up-urilor, să punem o miză de miliarde de euro din fonduri naţionale şi mai ales din bani europeni pe potenţialul dumneavoastră extraordinar, să vă provocăm să fiţi creativi şi îndrăzneţi, să construim un întreg ecosistem în care tinerii antreprenori în noile tehnologii să producă un uriaş salt calitativ al economiei noastre, care să pună o presiune şi mai uriaşă pe stat, să îl oblige pe stat să alerge mai repede, să digitalizeze mai rapid, să răspundă mai alert nevoilor societăţii", a afirmat Ciolacu, la evenimentul "Romania Start-Up Revolution", ajuns la ediţia a IV-a, organizat la Academia de Studii Economice.

El a adăugat că, deşi pare surprinzător, "adevărul istoric" este că atunci când stânga a guvernat s-au adoptat cele mai importante politici publice în favoarea antreprenorilor.

"Ştiu că poate asemenea idei care ies din gura unui lider de stânga poate că vi se par surprinzătoare, însă, vreau să vă spun, fără să creez vreo polemică, pentru că este un adevăr istoric, că atunci când stânga a guvernat s-au adoptat cele mai importante politici publice în favoarea antreprenorului român. Am ambiţia de a duce acest drum mai departe şi de a demonstra, alături de domnul Jianu şi în parteneriat cu toţi oamenii de afaceri importanţi ai României, că putem fi un model european în materie de noi programe şi de volum al finanţărilor în sprijinul afacerilor de tip Start-Up. Vă îndemn să vă implicaţi să luaţi absolut toţi banii, toate miliardele pe care statul le va pune la bătaie pentru tinerii antreprenori. Scrieţi-vă proiecte de afaceri, fiţi gata să vă deschideţi firme Start-Up şi participaţi la toate programele pe care le vom lansa. Fiţi cei care vor genera în această ţară o revoluţie antreprenorială fără precedent în istoria noastră modernă", a transmis liderul PSD.

Marcel Ciolacu a amintit că pe 9 mai este Ziua Europei, "o zi importantă pentru noi toţi".

"Să ştiţi că cele două mari realizări ale noastre, ale oamenilor politici, indiferent de culoare politică, au fost această integrare europeană a României şi integrarea în NATO. (...) Avem cu toţii frustrări pentru faptul că ne-am dori o ţară de talia României, atât de mare, în ultimul timp, mai ales, cu un progres faţă de celelalte ţări evident, am dori să fim o voce mai puternică în cadrul UE, al Comisiei Europene. Acest lucru este din cauza noastră, nu din cauza dumneavoastră. (...) Pe timpul nostru, când aveam părul cel mai lung, acela era cel mai rebel. S-au schimbat lucrurile. Nu vă lăsaţi antrenaţi în politici care ne duc în cu totul şi cu totul altă parte, în politici ale unor oameni care nu ne oferă nicio garanţie, ale unor oameni care se înfăşoară în drapelul României şi cred că sunt salvatorii României. Drumul României nu este decât în Europa, indiferent cât de mult v-am dezamăgit", a evidenţiat Ciolacu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9633
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.9633
USD
Azi 4.6099
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.6099
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 06-06-2023
EUR flag1 EUR = 4.9615 RON
USD flag1 USD = 4.6393 RON
GBP flag1 GBP = 5.7558 RON
CHF flag1 CHF = 5.1136 RON
AUD flag1 AUD = 3.0871 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.4573 RON
HUF flag1 HUF = 0.0134 RON
JPY flag1 JPY = 0.0333 RON
NOK flag1 NOK = 0.4186 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 292.7061 RON
Monede Crypto
1 BTC = 119569.10RON
1 ETH = 8442.18RON
1 LTC = 408.49RON
1 XRP = 2.36RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.98% p.a.
ROBOR:
3 luni: 6.55%
6 luni: 6.64%
12 luni: 6.84%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
Indice Ultima valoare Variatie
BET 12178.53 0.37%
BET-BK 2316.50 0.25%
BET-FI 50681.88 -0.44%
BET-NG 935.72 -0.08%
BET-TR 24322.03 0.87%
BET-TRN 24146.82 0.83%
BET-XT 1063.12 0.22%
BET-XT-TR 2104.80 0.74%
BET-XT-TRN 2090.73 0.70%
BETAeRO 878.41 -0.51%
BETPlus 1815.58 0.37%
RTL 27093.72 0.38%

Opinii

Inteligența Artificială poade deveni la fel de periculoasă ca un război nuclear
Profesorul de economie, Mircea Coșea

Greva profesorilor. Mircea Coșea: Este scularea din adormire a unei categorii a populației

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit...

Despre profesori și guvernanți

Comunicate de presa

La munte sau la mare, oriunde, dar nu în oraș

În minivacanța de Rusalii, românii preferă destinațiile turistice din țară

Care sunt tarifele practicate, în aceste zile,...

Rabla. Foto: Pexels.com
Este vorba de instlarea unor dispozitive

Modificarea lansării Programului Protecția speciilor de faună sălbatică

Administrația Fondului pentru Mediu anunță...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2023 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.3.1