Coronavirus. Vaccin american, testat pe 30.000 de voluntari

Simona Haiduc |
Data publicării:
Directoarea departamentului de sănătate publică din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Maria Neira, a considerat miercuri "fezabil" un vaccin împotriva COVID-19
Directoarea departamentului de sănătate publică din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Maria Neira, a considerat miercuri "fezabil" un vaccin împotriva COVID-19

Vaccinul experimental împotriva covid-19 dezvoltat de compania americană Moderna, cofinanțat de guvernul american, va intra în faza a treia și ultima a testelor clinice. Procedura va demara în iulie, cu participarea a 30.000 de voluntari.

Această fază determinantă va stabili cu certitudine dacă vaccinul este suficient de eficace pentru a împiedica infectarea cu noul coronavirus. Protocolul a fost finalizat cu Agenția americană a medicamentelor (FDA), experimentul derulându-se în colaborare cu Institutele naționale de sănătate (NIH). 

Alături de Universitatea Oxford, care a lansat, la rândul ei, un test de amploare, pe 10.000 de voluntari și așteaptă primele rezultate în septembrie, pornește de pe o poziție avansată în cursa mondială pentru identificarea unui vaccin.

De la Guvernul SUA, Moderna a primit 483 miioane de dolari, după ce, pe 18 mai, prezenta rezultatele încurajatoare ale primei faze de teste clinice, pe un număr redus de voluntari (opt). 

Citește și Horoscop indian! Sigur NU știai aceste lucruri despre tine

Faza secundă, care a însemnat 600 de voluntari, a început la sfârșitul lunii mai. Vaccinarea presupune două doze administrate la distanță de 28 de zile.

Jumătate dintre participanți au primit un placebo, ales aleatoriu. Dacă doza stabilită pentru teste (100 de micrograme) se va dovedi eficace, Moderna intenționează să producă 500 de milioane de doze pe an, ba ”chiar până la 1 miliard”. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 305926.80RON
1 ETH = 16014.55RON
1 LTC = 333.80RON
1 XRP = 2.62RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel