Cât au costat atacurile cibernetice în 2021

Matei Ion |
Data publicării:
Atacurile cibernetice costă enorm companiile
Atacurile cibernetice costă enorm companiile

Aproape o treime (32%) dintre organizaţiile globale, vizate de un atac cibernetic în 2021, au fost de acord să plătească o răscumpărare hackerilor, iar 72% dintr-un total de 20.000 de incidente analizate au vizat sectorul apărării şi administraţiile publice, arată datele centralizate în documentul intitulat "Manualul Ameninţărilor Cibernetice 2022", publicat de unul dintre liderii globali în tehnologii avansate care investeşte în inovare digitală.

Conform Thales, care citează statistica Agenţiei pentru Securitatea Sistemelor Informatice din Franţa (ANSSI), în perioada 2020 - 2021, în Europa, numărul atacurilor cibernetice s-a majorat de 37,7%,

De asemenea, numărul tot mai mare de organizaţii care sunt de acord să plătească o răscumpărare pentru a-şi recupera datele după un atac sugerează că departamentele juridice joacă un rol crucial. Astfel, în 2021, o pondere de 32% dintre organizaţiile vizate de un atac cibernetic au fost de acord să plătească o răscumpărare hackerilor, faţă de 26% în 2020. Un exemplu este cel al unui grup de hackeri care a reuşit să extorcheze 180 de milioane de euro de la victimele unui singur atac cibernetic.

Potrivit Manualului Ameninţărilor Cibernetice 2022, aproape trei sferturi (72%) dintre cele 20.000 de atacuri analizate de Thales au vizat sectorul apărării şi administraţiile publice, în timp ce 62% s-au adresat sectorului telecomunicaţiilor.

Specialiştii subliniază o creştere, în ultimii cinci ani, a numărului de atacuri sponsorizate de state, în special în legătură cu utilizarea tot mai frecventă a programelor malware "latente".

Ce au păţit cei care au accesat linkul din SMS-urile capcană primite zilele acestea şi ce e de făcut

În acest tip de atac, hackerii instalează un virus în sistemul informatic al organizaţiei pentru a avea acces la date şi, ulterior, pot desfăşura operaţiuni de spionaj pe termen lung, care sunt mai periculoase prin definiţie. Malware-ul latent poate rămâne nedetectat în sistemele unei organizaţii pentru o perioadă cuprinsă între doi ani şi mai mult de un deceniu. Acest tip de atac devine din ce în ce mai răspândit pe măsură ce companiile private colaborează mai strâns cu agenţiile guvernamentale pentru a contracara ameninţările cibernetice şi pe măsură ce hackerii devin mai bine organizaţi. În prezent, din ce în ce mai multe guverne îşi externalizează activitatea cibernetică", se menţionează în document.

Divizia CTI a Thales a publicat ediţia 2022 a raportului Thales Cyberthreat Handbook, cu detalii despre amploarea acestor atacuri şi despre modul în care sunt organizate grupurile de hackeri. În ultimii cinci ani, experţii companiei au analizat peste 20.000 de atacuri în nouă zone geografice şi 16 domenii de activitate.

Thales (Euronext Paris: HO) este un lider global în tehnologii avansate care investeşte în inovare digitală: conectivitate, Big Data, Inteligenţă Artificială, securitate cibernetică şi tehnologie cuantică.

Compania are 81.000 de angajaţi în 68 de ţări, iar în 2021 a generat vânzări de 16,2 miliarde de euro. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9729
Diferența 0.0013
Zi precendentă 4.9716
USD
Azi 4.5749
Diferența 0.0104
Zi precendentă 4.5645
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9729 RON
USD flag1 USD = 4.5749 RON
GBP flag1 GBP = 5.9082 RON
CHF flag1 CHF = 5.1357 RON
AUD flag1 AUD = 3.0311 RON
DKK flag1 DKK = 0.6665 RON
CAD flag1 CAD = 3.3238 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0293 RON
NOK flag1 NOK = 0.4155 RON
SEK flag1 SEK = 0.4257 RON
XAU flag1 XAU = 354.1460 RON
Monede Crypto
1 BTC = 301989.33RON
1 ETH = 15712.86RON
1 LTC = 328.02RON
1 XRP = 2.69RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18650.120.33%
BET-BK3469.060.15%
BET-FI60947.490.02%
BET-NG1331.170.15%
BET-TR40747.050.33%
BET-TRN39636.220.33%
BET-XT1592.410.28%
BET-XT-TR3426.200.28%
BET-XT-TRN3339.430.28%
BETAeRO1049.57-0.26%
BETPlus2756.270.32%
RTL41025.630.33%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel