DCBusiness Actualitate Schimbări majore în anul școlar 2019-2020. Cât vor sta elevii la școală

Schimbări majore în anul școlar 2019-2020. Cât vor sta elevii la școală

Legea educatiei este schimbată din nou
Parlamentarii au votat mai multe schimbări care au fost aduse Legii educației, printre acestea modificări, o serie vizează strict elevii.

Una dintre modificările importante este aceea că elevii nu au voie să aibă ghiozdane mai grele de 10% din greutatea corporală a copilului.

O altă schimbare vizează reducerea numărului de ore.

Propunererea reducerii orelor de curs pe săptămână:

  • elevii din învățământul primar vor avea maximum 20 de ore;

  • elevii din învățământul gimnazial vor avea maximum 25 de ore;

  • elevii din învățământul liceal vor avea maximum 30 de ore.

Citește și: Sistemul de notare a elevilor nu va mai fi de la 1 la 10

Această propunere încă mai trebuie reexaminată de parlament după ce președintele Klaus Iohannis a retrimis propunerea în Parlament.

În actul normativ este precizat faptul ca această limitare este valabilă pentru ”orele alocate atât pentru predare și evaluare, cât și pentru învățarea în clasă, asistată de un cadru didactic”.

O altă modificare extrem de importantă a Legii educației prevede interzicerea violenței psihologice sau a hărțuirii (bulling).

Actualitate Vezi toate articolele