Veste bună pentru românii cu credite în euro

DCBusiness Team |
Data publicării:
Ghișeu
Ghișeu

O veste bună pentru românii care au credite în euro.

Este o veste binevenită pentru cei care au credite în euro, care vor plăti cu câțiva euro mai puțin datorită scăderii indicelui Euribor. De la 1 iulie, și IRCC va fi mai mic, deși reducerile nu sunt semnificative, trendul descendent este important.

În iulie, Banca Centrală este așteptată să reducă dobânda de referință, ceea ce va duce la scăderea celorlalte dobânzi și, implicit, a ratelor la credite. Românii cu credite în euro au fost anunțați de bănci că vor plăti mai puțin de luna viitoare, deoarece valoarea Euribor a scăzut la 3,68%, de la un nivel record de 4%. Banca Central Europeană a făcut primul pas, reducând la începutul lunii dobânda europeană de referință cu 0,25%.

Începând cu 1 iulie, IRCC va scădea de la 3,9 la 3,86, însă Robor rămâne stabil în jurul valorii de 6%. Totuși, Banca Națională ar putea reduce dobânda cheie cu 0,25% în luna iulie, ceea ce ar putea aduce Robor la 5,75%. Mulți clienți iau în considerare refinanțarea creditelor pentru a profita de dobânzile mai mici.

Scăderile sunt momentan modeste, dar analiștii subliniază importanța trendului descendent. Dobânzile la credite scad pe fondul diminuării ratei inflației, deși inflația din România rămâne cea mai ridicată din Uniunea Europeană, cu o valoare de 5,9%, comparativ cu 2,6% în zona euro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9681
Diferența 0.0026
Zi precendentă 4.9655
USD
Azi 4.5404
Diferența -0.0151
Zi precendentă 4.5555
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 18-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9681 RON
USD flag1 USD = 4.5404 RON
GBP flag1 GBP = 5.9215 RON
CHF flag1 CHF = 5.1141 RON
AUD flag1 AUD = 3.0655 RON
DKK flag1 DKK = 0.6660 RON
CAD flag1 CAD = 3.3226 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4229 RON
SEK flag1 SEK = 0.4316 RON
XAU flag1 XAU = 361.0678 RON
Monede Crypto
1 BTC = 293410.46RON
1 ETH = 15542.42RON
1 LTC = 327.73RON
1 XRP = 2.81RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18621.520.24%
BET-BK3471.550.36%
BET-FI61117.951.36%
BET-NG1330.250.04%
BET-TR40689.390.24%
BET-TRN39579.750.24%
BET-XT1589.850.32%
BET-XT-TR3421.010.33%
BET-XT-TRN3334.350.33%
BETAeRO1054.35-0.22%
BETPlus2752.070.18%
RTL40949.880.21%

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel