Suma uriaşă din PNRR care stă degeaba în conturile Băncii Naţionale a României

Mihai Ciobanu |
Data actualizării: | Data publicării:
Banca Națională a României / Foto: Freepik
Banca Națională a României / Foto: Freepik

Ministrul Fondurilor Europene, Adrian Câciu, a spus câţi bani din PNRR se află în conturile BNR.

În timp ce oficialii români se laudă cu fondurile europene atrase, miliarde de euro virate ţării noastre zac, în fapt, nefolosite, la Banca Naţională.

În conferinţa de presă susţinută la finalul şedinţei de Guvern de joi, 16 noiembrie, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Adrian Câciu, a făcut o serie de precizări legate de banii din PNRR, explicând şi care este suma pe care o are România la BNR şi câţi bani au fost cheltuiţi efectiv. 

"Toți banii din România ajută la orice este bun pentru stabilitatea financiară, toți banii, inclusiv banii privați. Deci de asta am spus că a fost scoasă din context.

Dar România are la dispoziție 9,11 miliarde de euro, din ei cheltuiți în jur de 1 miliard de euro. Cea mai mare parte a acestor bani, pe care îi are deja în conturi, se va cheltui în 2024 și 2025. Am mai explicat, PNRR-ul nu este un instrument de finanțare similar cu politica de coeziune, în care primești banii de la Comisia Europeană după ce ai efectuat cheltuielile sau ai realizat obiectivele tu, ca țară, ci primești bani în avans.

România are construit PNRR-ul astfel încât primele cereri de plată a primit bani pentru reforme, a primit bani pentru o serie de acte normative pe care le-a emis. Dar acei bani nu sunt folosiți pentru emiterea acelor acte normative, ci sunt în sensul de a finanța investițiile viitoare. Pe de altă parte, și acest mecanism de redresare și reziliență se întâmplă în toate statele, are prevăzut partea întâi, partea de angajamente legale, primii doi ani sunt folosiți la contractare și următorii ani rămași sunt folosiți pentru execuție. De aceea există încă această diferență, dar ea, începând cu 2024, unde eu estimez că jumătate din acei bani, cel puțin, vor fi cheltuiți, 2024 și 2025 vor fi anii în care se cheltuie foarte mulți bani din cei pe care îi avem deja la dispoziție", a explicat Adrian Câciu.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 295059.42RON
1 ETH = 14577.69RON
1 LTC = 316.64RON
1 XRP = 2.79RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.86%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18631.62-0.45%
BET-BK3460.32-0.48%
BET-FI60656.610.32%
BET-NG1331.41-0.26%
BET-TR40707.34-0.45%
BET-TRN39597.53-0.45%
BET-XT1589.04-0.40%
BET-XT-TR3418.98-0.40%
BET-XT-TRN3332.39-0.40%
BETAeRO1051.11-0.58%
BETPlus2752.71-0.46%
RTL40953.48-0.49%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel