Reguli noi pentru anvelope intră în vigoare pe 25 iunie

Oana Pavelescu |
Data actualizării: | Data publicării:
Noile etichete pentru anvelope
Noile etichete pentru anvelope

În Uniunea Europeană intră în vigoare noi reguli care privesc anvelopele autoveviculelor, fie că este vorba despre cele pentru autoturisme, fie că este vorba despre cele pentru camioane ori vehicule utilitare.

Reguli noi și îmbunătățite de etichetare a anvelopelor din UE, care extind schema și care vor acoperi și cele pentru vehiculele grele, vor intra în vigoare săptămâna viitoare (25 iunie) și se vor aplica tuturor anvelopelor vândute în UE începând cu 1 mai 2021, spune 

Acest lucru a fost convenit oficial de către Consiliul European și Parlamentul European luna trecută, dispozițiile incluzând noi informații pentru consumatori cu privire la rezistența la rulare a anvelopelor, care afectează consumul de combustibil, precum și aderența la carosabilul umed cât și zgomotul de rulare.

O pictogramă care indică dacă anvelopa este potrivită pentru utilizare pe zăpadă respectiv anvelope de iarnă sau chiar pe  gheață este prezentă pe anvelopele care îndeplinesc astfel de niveluri de performanță. Legislația privind etichetarea cauciucurilor reșapate pentru camioane este, de asemenea, în curs de pregătire.

Concedieri la o mare companie germană care are și în România 7 unități de producție

Prezentul regulament înlocuiește regulile anterioare stabilite în 2009.

Etichetele energetice pentru anvelope oferă o clasificare clară și comună a cât de bune sunt anvelopele în ceea ce privește eficiența consumului, zgomotul extern și frânarea pe carosabil umed. 

Etichetele ajută consumatorii să ia decizii de cumpărare astfel încât să se poată economisi combustibil, să se reducă costurile și astfel să se reducă poluarea. În același timp, etichetele determină producătorii să inoveze pentru a face ca pneurile să fie mai eficiente în materie de combustibil.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 13-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 268893.06RON
1 ETH = 14418.72RON
1 LTC = 320.78RON
1 XRP = 2.45RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel