Mircea Coșea, revoltat: Situație foarte îngrijorătoare! E momentul să înțeleagă că este CRIZĂ

Mircea Coșea / Foto: Arhivă
Mircea Coșea / Foto: Arhivă

Profesorul Mircea Coșea a vorbit despre pensii și renegocierea PNRR.

Purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru, a declarat că Guvernul României va respecta toate angajamentele privind reformele şi investiţiile din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), fiind exclusă demararea oricărui demers de renegociere până în 2023, când va fi prima oportunitate în acest sens.

"Nu se pleacă de la zero, se pleacă de la un element pe care Guvernul îl aduce în discuție ca fiind posibil de renegociat. Deocamdată, vă spun foarte sincer, eu nu știu ce se va întâmpla, pentru că poziția oficială a Guvernului, nu a unei părți a Coaliției e foarte fermă: nu se va renegocia. Deci, în aceste condiții, pensiile rămân înghețate pe parcursul acestei perioade", a declarat Mircea Coșea, în direct la Realitatea Plus.

Despre renegocierea PNRR a vorbit și ministrul Muncii, Marius Budăi. Într-un interviu pentru DC NEWS și DC BUSINESS, el explicat ce se va întâmpla. 

Vezi AICI ce a spus Marius Budăi despre renegocierea PNRR

"Trebuie să înțeleagă că este criză!"

 

Astăzi s-a încheiat întâlnirea de la Guvern între premierul Nicolae Ciucă și primarii veniți din toată țara la Palatul Victoria. Șefii de municipii, șefii de comune din toate județele au venit la Guvern să ceară ajutor, pentru că nu mai au de unde să plătească facturile de zeci sau chiar sute de mii de lei pentru instituțiile publice. 

Printre primarii care au participat la această întâlnire se numără Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Drăghici, primarul comunei Vulcana Băi din județul Dâmbovița dar și Adrian Vestea, președintele Consiliului Județean Brașov. (Citește mai multe AICI)

În continuarea, profesorul Mircea Coșea a mai spus că: "discuțiile de azi arată că este o situație foarte îngrijorătoare, pentru că la nivel local nu mai sunt bani. Acolo au avut loc acum câtva timp niște modificări de salarii care nu s-au justificat și nu mai au bani. Nu este o rezolvare în niciun caz, în acest moment de criză, ca aceste cheltuieli să fie preluate de bugetul național. Bugetul statului român nu suportă astfel de cheltuieli în acest moment de criză. O criză care nu arată că este într-o situația de atenuare.

Eu cred că e momentul ca la nivel local  să se înțeleagă gravitatea situației, mi se pare cu totul intolerabil că se cer salarii mai mari în acest moment, că se cer pensii speciale în acest moment, moment în care o mare categorie a pensionarilor cu venituri mici sunt la limita supraviețuirii! Guvernul, indiferent de discuțiile politice, trebuie să rezolve problemele celor cu venituri mici care intră într-o situația aproape de supraviețuire. Dacă nu se pot lua măsuri pe calea bugetului de pensii, trebuie măcar niște măsuri de solidaritate așa cum s-au luat în Ungaria, Croația, Polonia.

Această categorie trebuie ajutată imediat! Vom discuta peste 10 luni, peste doi ani, trei ani, dacă este posibil să se mărească salariile la OAT-uri și pensiile speciale la primari și viceprimari. Atunci când economia, sperăm noi, va putea ieși din criză! Până atunci, toată această categorie a populației care primește bani de la buget, dar nu întotdeauna dovedește că are rezultate la nivelul acestor bani pe care-i primesc, trebuie să înțeleagă că este criză! Uniunea Europeană nu e deloc preocupată cu ce se întâmplă cu pensionarii din România! Guvernul român trebuie să fie preocupat cu așa ceva, că nu Uniunea Europeană plătește pensiile în România".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9775
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.3787
Diferența 0.0000
Zi precendentă 4.3787
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9775 RON
USD flag1 USD = 4.3787 RON
GBP flag1 GBP = 5.8518 RON
CHF flag1 CHF = 5.3042 RON
AUD flag1 AUD = 2.8007 RON
DKK flag1 DKK = 0.6669 RON
CAD flag1 CAD = 3.1664 RON
HUF flag1 HUF = 0.0123 RON
JPY flag1 JPY = 0.0306 RON
NOK flag1 NOK = 0.4226 RON
SEK flag1 SEK = 0.4539 RON
XAU flag1 XAU = 461.6339 RON
Monede Crypto
1 BTC = 423291.03RON
1 ETH = 7985.83RON
1 LTC = 387.47RON
1 XRP = 9.67RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17250.840.55%
BET-BK3208.620.43%
BET-EF939.810.59%
BET-FI60404.35-1.06%
BET-NG1244.910.77%
BET-TR38041.000.55%
BET-TRN36975.720.55%
BET-XT1477.140.35%
BET-XT-TR3202.070.35%
BET-XT-TRN3119.080.35%
BETAeRO837.61-0.20%
BETPlus2543.590.52%
RTL38511.110.59%

Opinii

Avertisment dur de 1 Mai. Coșea: România nu-și mai permite vacanțe, doar iluzii!

Profesorul Mircea Coșea critică mini-vacanțele...

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz: Trump, fără busolă economică: Lumea se întoarce la granițe și taxe

Profesorul și laureatul Premiului Nobel pentru...

Cosmin Marinescu

România Europeană – tablou grafic comparativ în Economic@BNR

Cu susținerea Consiliului de Administrație al...

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel