Angajări în Poliţie. Peste 2.000 de posturi scoase la concurs

Mihai Ciobanu |
Data actualizării: | Data publicării:
Foto: Politia Romana

Poliţia Română face angajări.

"Vrei să faci parte din echipa Poliției Române? Scoatem la concurs 2.212 posturi de agenți și ofițeri de poliție, precum și de personal contractual, prin încadrare directă, din sursă externă.

Informații complete cu privire la posturile existente, programul înscrierilor, condițiile de participare, documentele necesare și modalitățile de desfășurare a concursurilor se regăsesc pe site-ul oficial al Poliției Române, secțiunea Carieră – Posturi scoase la concurs: aici. SUCCES TUTUROR CANDIDAȚILOR!", transmit cei de la Poliţia Română.

Citeşte şi: Angajări la SRI. Ce posturi sunt scoase la concurs şi care sunt condiţiile

Serviciul Român de Informaţii face angajări. Iată ce posturi sunt scoase la concurs de către SRI:

Administrator infrastructuri de comunicaţii (network engineer)

Nivel carieră: junior (1 - 2 ani)
Adresa jobului: nivel naţional
Limba engleză: cel puţin nivel mediu

Cerinţele postului:

• absolvent de studii superioare în domenii tehnice, preferabil profil tehnic în ştiinţe exacte (matematică,
informatică), ştiinţe inginereşti (calculatoare şi tehnologia informaţiei, electronică şi telecomunicaţii,
inginerie electrică, ingineria sistemelor) sau ştiinţe economice - specializări tehnice (cibernetică, statistică
şi informatică economică);
• competenţe:
o cunoştinţe TCP/IP, ISO/OSI;
o cunoştinţe despre protocoalele utilizate în reţelele de comunicaţii (IP, VLAN, VoIP, STP, RSTP,
SNMP, LACP, OSPF, BGP);
o cunoştinţe de bază despre tehnologiile în domeniul security (Firewall, IPSec, SSL VPN, PKI);
o cunoştinţe de bază privind utilizarea sistemelor de operare cu distribuţii de tip Linux;
o experienţa în configurarea echipamentelor multivendor reprezintă un avantaj (Cisco, Juniper, HP,
Fortinet etc.);
o cunoştinţe privind utilizarea limbajelor de programare (Python, Go etc.) utilizate pentru procese
de automatizare în reţelele de comunicaţii reprezintă un avantaj;
o certificări în domeniile Networking şi Security reprezintă un avantaj (CCNA, JNCIA, Comptia
Network+);
o competenţe organizatorice: abilităţi de comunicare şi colaborare, capacitatea de a planifica şi a
prioritiza sarcinile trasate, atenţie la detalii, munca în echipă.

Responsabilităţi:

• administrarea și configurarea echipamentelor de tip router, switch, firewall sau a unei diversităţi de
terminale operaţionalizate la nivelul infrastructurii IT&C;
• monitorizarea şi optimizarea performanţelor reţelei şi a serviciilor integrate;
• implementarea mecanismelor de securitate asupra reţelelor (Network Hardening);
• implementarea şi monitorizarea mecanismelor de log şi audit la nivelul echipamentelor;
• propunerea de soluţii tehnice şi implementarea unor noi arhitecturi hardware şi software pentru
infrastructurile de comunicaţii aflate în responsabilitate;
• activităţi de remediere (troubleshooting) prin diagnoză, configurări sau setări la nivelul
echipamentelor de comunicaţii.
Cum aplici?
CV şi scrisoare de intenţie pe [email protected]

Administrator infrastructuri software

Adresa jobului: Bucureşti
Limba engleză, cel puţin nivel mediu

o cunoaşterea limbajului SQL;
o cunoştinţe privind utilizarea sistemelor de operare cu distribuţii de tip Linux;
o cunoştinţe privind arhitectura sistemelor de baze de date relaţionale (de preferat Oracle);
o abilităţi de monitorizare şi administrare a performanțelor bazelor de date şi aplicaţiilor;
o înţelegerea mecanismelor de backup şi restore;
o cunoştinţele privind mecanismele de securitate existente la nivelul bazelor de date şi al serverelor
de aplicaţii reprezintă un avantaj;
o cunoaşterea tehnologiei, a bunelor practici de administrare şi a arhitecturii soluţiilor software -
Wordpress, MySQL, Docker, Oracle E-Business Suite, Oracle APEX, Oracle Business Intelligence -
reprezintă un avantaj;
prioritiza sarcinile trasate, atenţie la detalii.

• instalarea, configurarea, migrarea şi upgrade-ul componentelor software de la nivelul bazelor de date
şi al serverelor de aplicaţii;
• dezvoltarea şi implementarea politicilor de backup şi restore, folosind RMAN, DataPump sau alte
tehnologii;
• monitorizarea şi îmbunătăţirea performanţelor bazelor de date, folosind Oracle Enterprise Manager
Grid Control 12c, SQL Developer, TOAD;
• dezvoltarea şi implementarea mecanismelor de securitate aferente bazelor de date şi serverelor de
aplicaţii, pentru controlul accesului şi protejarea datelor;
• implementarea mecanismelor de auditare de la nivelul serverelor de aplicaţii şi al bazelor de date;
• monitorizarea şi asigurarea disponibilității aplicaţiilor care rezidă în infrastructura software
administrată;
• propunerea şi implementarea unor noi arhitecturi software pentru bazele de date şi serverele de
aplicaţii aflate în responsabilitate;
• evaluarea şi planificarea cerinţelor pe parcursul proceselor de optimizare sau migrare a
componentelor software;
• activităţi de depanare (troubleshooting) prin configurări sau setări la nivelul bazelor de date şi al
serverelor de aplicaţii.
Cum aplici?

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9715
Diferența 0.0008
Zi precendentă 4.9707
USD
Azi 4.5614
Diferența -0.0031
Zi precendentă 4.5645
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 19-03-2024
EUR flag1 EUR = 4.9741 RON
USD flag1 USD = 4.5861 RON
GBP flag1 GBP = 5.8166 RON
CHF flag1 CHF = 5.1580 RON
AUD flag1 AUD = 2.9868 RON
DKK flag1 DKK = 0.6670 RON
CAD flag1 CAD = 3.3795 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0305 RON
NOK flag1 NOK = 0.4287 RON