DCBusiness Companii Investiție de proporții a unei companii taiwaneze în China

Investiție de proporții a unei companii taiwaneze în China

Japonia construiește o fabrică unde produce noi CIPURI
Firma taiwaneză Foxconn și compania japoneză de electronice Sharp sunt pe ultima sută de metri a negocierilor cu autoritățile din Guangdong pentru construirea în China a unei fabrici de cipuri.

Potrivit ziarului japonez Nikkei, valoarea investiții ar putea ajunge la nouă miliarde de dolari, o parte fiind suportată de guvernul local din Zhuhai prin subvenții și reduceri de taxe.

Foxconn şi Sharp intenţionează să demareze construcţia fabricii în 2020. Reprezentanții celor două companii nu au confirmat oficial existența negocierilor cu autoritățile chineze

Foxconn, principalul furnizor din Asia al Apple, a preluat anul trecut controlul grupului japonez Sharp. 

Citește și:

Apple întoarce spatele telefoanelor ieftine

Şi presa din Vietnam anunţa luna aceasta că Foxconn ia în considerare înfiinţarea unei fabrici în statul asiatic, pentru a atenua orice impact al războiului comercial dintre SUA şi China. 

Informaţia vine după ce recent câţiva directori intervievaţi de Reuters au selectat Vietnam şi vecina Thailanda ca destinaţii preferate în cazul în care vor trebuie să-şi mute operaţiunile din cauza escaladării conflictului comercial.

Cotidianul financiar japonez Nikkei a informat recent că Apple Inc a cerut subcontractorilor taiwanezi care îi asamblează smartphone-urile, Foxconn şi Pegatron, să renunţe să mai introducă linii suplimentare de producţie dedicate celui mai ieftin model de iPhone, iPhone XR, din cauza unei cereri dezamăgitoare pentru acest model.