PSD: Europa trebuie să ia exemplu de la România

danila_guv_25076700
Fostul premier ar urma să înceapă munca de la data de 1 iunie.
PSD afirmă că România ar trebui să fie un exemplu față de celelalte țări din Uniunea Europeană în ceea ce privește egalitatea de tratament între bărbai și femei. Într-o postare pe contul de Facebook al social-democraților, se arată că diferența de salarizare între sexe este mult mai redusă în România față de celelalte state europene.

”Europa trebuie să ia exemplu de la România unde s-a înregistrat cea mai mică diferență între salariile bărbaților și femeilor în comparație cu celelalte state membre ale Uniunii: doar 4,5% în România față de 16,7% media europeană”, se arată în postarea pe Facebook.

Social-democrații susțin că România este deschizătoare de drumuri și în ceea ce privește alte aspecte care țin de egalitatea dintre sexe.

Citește și: Vladimir Putin s-a dat în spectacol. Cum a apărut în public FOTO

”Pentru prima dată în istorie, România are o femeie în funcția de prim-ministru, doamna Viorica Dăncilă. Cu doar patru zile în urmă, domnia sa a semnat „Programul Venus” pentru sprijinirea și protejarea femeilor care devin victime ale agresiunilor în familie. Este prima inițiativă serioasă pentru combaterea violenței domestice și pentru redarea încrederii și demnității femeilor agresate. Aceasta este politica PSD care a promovat cele mai multe femei în Parlamentul României și în administrația publică locală și centrală. PSD urează „La mulți ani!” tuturor doamnelor și domnișoarelor din România”, mai spus social-democrații.

Actualitate Vezi toate articolele
x close