Cumpărarea vechimii, prelungită până în 2026

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:

Guvernul are în vedere prelungirea termenului până la care se prelungește termenul până la care se va putea cumpăra vechime în muncă pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă.

Măsura, inițiată printr-o propunere legislativă, urmărește modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 163/2020, aprobată cu modificări prin Legea nr. 168/2021, în vederea prelungirii acestui termen de la 1 septembrie 2023 la 1 septembrie 2026.

Potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, orice persoană se poate asigura în sistemul public de pensii printr-un contract de asigurare socială, pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă și, după caz, pentru completarea venitului asigurat utilizat la calculul acestei categorii de pensie. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 163/2020 a introdus posibilitatea ca persoanele care nu sunt pensionari să poată plăti contribuțiile de asigurări sociale pentru perioade de până la 6 ani anteriori încheierii contractului de asigurare socială, în care nu au realizat stagiu de cotizare (cumpărarea vechimii).

Legea nr. 168/2021 a extins termenul până la 1 septembrie 2023 pentru încheierea acestor contracte. Însă, pe fondul creșterii prețurilor la energie și alimente și a inflației ridicate, se consideră că acest termen este insuficient pentru a asigura incluziunea socială a persoanelor care nu îndeplinesc condițiile de cotizare necesare pentru obținerea pensiei.

Modificările avute în vedere

Noua propunere legislativă vizează extinderea termenului până la 1 septembrie 2026, oferind astfel un interval mai lung de timp pentru ca persoanele interesate să își completeze stagiul de cotizare. De asemenea, propunerea introduce flexibilitatea în privința plății contribuției, permițând achitarea acesteia în tranșe inegale, nu doar în tranșe lunare, până la termenul stabilit.

Beneficiile unei astfel de măsuri sunt multiple. Unul este cel al creșterii numărului asiguraților în sistemul public de pensii, facilitând accesul la pensie pentru persoanele care nu au avut calitatea de asigurat și care optează să plătească contribuțiile pentru perioade anterioare. Un grup vizat în mod special sunt cetățenii români din diaspora, care se întorc în țară la pensie și nu pot echivala complet perioadele de muncă din străinătate.

Facilitarea întoarcerii acestor persoane poate contribui la repopularea parțială a satelor, la reunirea familiilor și la susținerea economiei locale. În plus, calitatea de pensionar asigură accesul la servicii medicale esențiale, contribuind la îmbunătățirea calității vieții.

Impact benefic pentru buget

Achitarea contribuției de asigurări sociale ar genera venituri suplimentare la bugetul asigurărilor sociale de stat. Estimările indică faptul că, dacă 50.000 de persoane ar opta pentru achitarea contribuțiilor în perioada 1 septembrie 2023 - 31 august 2026, veniturile suplimentare ar putea ajunge la 450 de milioane de lei anual. Aceste contribuții ar contribui la refacerea echilibrului bugetar și la susținerea fondului de pensii.

Așadar, propunerea legislativă privind extinderea termenului pentru încheierea contractelor de asigurare socială este supusă dezbaterii și adoptării. Aceasta urmărește să ofere siguranță și un calendar previzibil de plată pentru cetățenii care doresc să-și completeze stagiul de cotizare, contribuind astfel la echitatea și sustenabilitatea sistemului public de pensii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.97
Diferența -0.0037
Zi precendentă 4.9737
USD
Azi 4.555
Diferența -0.0139
Zi precendentă 4.5689
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 16-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9700 RON
USD flag1 USD = 4.5550 RON
GBP flag1 GBP = 5.9149 RON
CHF flag1 CHF = 5.0961 RON
AUD flag1 AUD = 3.0888 RON
DKK flag1 DKK = 0.6661 RON
CAD flag1 CAD = 3.3388 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0288 RON
NOK flag1 NOK = 0.4239 RON
SEK flag1 SEK = 0.4315 RON
XAU flag1 XAU = 352.8944 RON
Monede Crypto
1 BTC = 295129.15RON
1 ETH = 15823.25RON
1 LTC = 334.56RON
1 XRP = 2.59RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18546.140.21%
BET-BK3453.310.13%
BET-FI59791.700.06%
BET-NG1327.340.37%
BET-TR40522.760.21%
BET-TRN39417.810.21%
BET-XT1581.370.16%
BET-XT-TR3402.690.16%
BET-XT-TRN3316.500.16%
BETAeRO1059.02-0.11%
BETPlus2742.220.18%
RTL40780.700.21%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel