COVID-19. Ce se întâmplă cu IMUNITATEA. Optimism rezervat în rândul cercetătorilor

Oana Pavelescu |
Data publicării:
Cercetătorii caută răspunsuri în continuare
Cercetătorii caută răspunsuri în continuare

Un studiu cheie din Marea Britanie, a constatat că „imunitatea celulară” la virusul pandemic SARS-CoV-2 este prezentă și după șase luni la persoanele care au avut COVID-19 ușor sau asimptomatic - sugerând că ar putea avea un anumit nivel de protecție pentru cel puțin un timp.

Oamenii de știință care au prezentat concluziile, provenind de la 100 de pacienți non-spitalizați cu COVID-19 din Marea Britanie, au declarat că sunt „liniștitoare”, dar nu înseamnă că, în cazuri rare, oamenii nu pot fi infectați de două ori cu boala, notează Reuters.

„Descoperirile noastre ne fac să fim prudent optimisti cu privire la puterea și durata imunității generate după infecția cu SARS-CoV-2, acest lucru fiind doar o piesă a puzzle-ului”, a spus Paul Moss, profesor de hematologie la Universitatea Birmingham din Marea Britanie, care este unul din conducătoirii studiului.

„Încă mai avem multe de învățat înainte de a avea o înțelegere deplină a modului în care funcționează imunitatea la COVID-19.”

Experții care nu au fost implicați în mod direct în studiu au afirmat că rezultatele acestuia sunt importante și ar adăuga un număr tot mai mare de cunoștințe despre imunitatea potențială de protecție la COVID-19.

Studiul, care nu a fost încă evaluat de către alți experți, dar a fost publicat online pe bioRxiv, a analizat sângele a 100 de pacienți la șase luni după ce au avut COVID-19 ușor sau asimptomatic. S-a constatat că, în timp ce la unii nivelurile de anticorpi scăzuseră, răspunsul lor de celule T - o altă parte cheie a sistemului imunitar - a rămas robust.

AVERTISMENT: SARS-CoV-2 s-a transformat în ceva NEMAIVĂZUT până acum

„Rezultatele timpurii arată că răspunsurile celulelor T pot depăși răspunsul inițial al anticorpilor”, a spus Shame Ladhani, un consultant epidemiolog la Public Health England care a condus lucrarea.

Studiul a constatat, de asemenea, că dimensiunea răspunsului celulelor T a fost diferită și a fost considerabil mai mare la persoanele care aveau COVID-19 simptomatic decât la cei care nu aveau simptome atunci când erau infectați.

Cercetătorii au spus că acest lucru ar putea fi interpretat în două moduri: este posibil ca o imunitate celulară mai mare să ofere o protecție mai bună împotriva reinfecției la persoanele care au simptome sau, în mod egal, că pacienții asimptomatici sunt mai capabili să lupte împotriva virusului fără a fi nevoie să generează un răspuns imun mare.

„Aceste rezultate oferă asigurarea că, deși răspunsul anticorpului împotriva SARS-CoV-2 poate scădea sub nivelurile detectabile în câteva luni de la infecție, un grad de imunitate la virus poate fi menținut”, a declarat Charles Bangham, președintele de imunologie la Colegiul Imperial din Londra.

„Acest lucru indică pe termen lung posibilitatea protecției pe împotriva reinfecției”, a spus Eleanor Riley, profesor de imunologie și boli infecțioase la Universitatea Edinburgh. Ea a subliniat, totuși, că „nu știm încă dacă persoanele din acest studiu sunt protejate de reinfecție”.

În timp ce peste 46 de milioane de oameni din întreaga lume au fost infectați cu COVID-19, cazurile confirmate de reinfecție sunt până acum foarte rare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 13-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 268043.61RON
1 ETH = 14397.06RON
1 LTC = 319.05RON
1 XRP = 2.44RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel