China anunţă sancţiuni împotriva companiei americane Kharon. Replica oficialilor firmei

DCBusiness Team |
Data publicării:
SUA vs China
SUA vs China

O companie americană este vizată de sancţiuni din partea Chinei. 

Ministerul Afacerilor Externe al Chinei a declarat că a impus sancțiuni asupra Kharon, o firmă americană fondată de foști oficiali ai Departamentului Trezoreriei care furnizează date companiilor despre presupusa muncă forțată în regiunea Xinjiang pentru a-i ajuta să respecte legile SUA.

Ministerul de Externe a declarat marți că va lua "contramăsuri" împotriva Kharon și a directorului său de investigații pentru furnizarea "așa-numitelor dovezi pentru sancțiunile ilegale ale SUA legate de Xinjiang".

În replică, Kharon, cu sediul în Los Angeles, a afirmat că nu are prezență în China, astfel încât acțiunea este "în mare parte simbolică" și nu va afecta operațiunile sau capacitatea sa de a servi clienții.

"În serviciul clienților noștri și al tuturor afacerilor globale care caută să implementeze programe de gestionare a riscurilor de vârf, Kharon va continua să furnizeze cercetări și analize de date care sunt obiective, independente și bazate pe surse fiabile", se arată într-o declarație.

Un fost cercetător al Centrului pentru Studii Avansate de Apărare din SUA va fi, de asemenea, supus sancțiunilor.

Persoanele afectate vor fi interzise să intre în China, inclusiv Hong Kong și Macao, iar proprietatea Kharon din China va fi blocată, a declarat ministerul.

Kharon a spus că companiile depind de datele sale privind munca forțată pentru a respecta Legea pentru Prevenirea Muncii Forțate Uigură (UFLPA).

Actul a fost semnat în legea SUA în 2021 pentru a refuza intrarea bunurilor de la companiile listate care provin din regiunea chineză Xinjiang, cu excepția cazului în care pot dovedi că nu au fost produse cu sau legate de munca forțată.

Statele Unite au limitat luna aceasta importurile de la încă trei companii chineze, inclusiv Sichuan Jingweida Technology Group, găsită anterior de Kharon că a participat la transferuri de muncă în 2017, în care mii de muncitori au fost trimiși să lucreze la diverse facilități de producție.

Oficialii americani spun că cred că autoritățile chineze au înființat tabere de muncă pentru uiguri și alte grupuri minoritare musulmane în Xinjiang. Beijingul neagă orice abuz.

Sancțiunile legate de Xinjiang se bazează pe "minciuni" și "narațiuni false", potrivit Beijingului, care susține că SUA au în vedere subminarea stabilității din Xinjiang și frânarea dezvoltării Chinei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 5.1165
Diferența -0.0057
Zi precendentă 5.1222
USD
Azi 4.549
Diferența 0.0121
Zi precendentă 4.5369
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 5.1165 RON
USD flag1 USD = 4.5490 RON
GBP flag1 GBP = 6.0357 RON
CHF flag1 CHF = 5.4699 RON
AUD flag1 AUD = 2.9114 RON
DKK flag1 DKK = 0.6857 RON
CAD flag1 CAD = 3.2689 RON
HUF flag1 HUF = 0.0126 RON
JPY flag1 JPY = 0.0313 RON
NOK flag1 NOK = 0.4377 RON
SEK flag1 SEK = 0.4690 RON
XAU flag1 XAU = 486.4063 RON
Monede Crypto
1 BTC = 473736.68RON
1 ETH = 11433.09RON
1 LTC = 455.86RON
1 XRP = 10.76RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET16483.580.97%
BET-BK3095.490.63%
BET-EF900.791.14%
BET-FI57644.590.18%
BET-NG1197.931.05%
BET-TR36349.060.97%
BET-TRN35331.160.97%
BET-XT1411.750.84%
BET-XT-TR3060.310.84%
BET-XT-TRN2980.990.84%
BETAeRO794.86-1.11%
BETPlus2427.820.88%
RTL36865.141.01%

Opinii

Profesorul Mircea Coșea / Foto: Crișan Andreescu

Nu suntem loviți de tsunami, ci de greșelile făcute. Mircea Coșea: ”Am o teamă de viitor”

Profesorul de economie Mircea Coșea a vorbit,...

Adrain Negrescu / Foto: Facebook

”Roșul” de la bursă ar putea fi primul pas. Următorul, deprecierea leului

Analistul financiar Adrian Negrescu a respins...

Profesorul Mircea Coșea / FOTO: Arhivă

Comunicate de presa

Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik

Parcuri fotovoltaice. Alte 60 de contracte semnate cu primării și entități publice

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, anunță...

Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM

Guvernul a aprobat bugetul Administrației Fondului pentru Mediu pentru anul 2025

În ședința de Guvern de astăzi, la propunerea...

Leadership creativ

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel