Washingtonul pregătește să acorde un ajutor militar militar Taiwanului în valoare de 500 de milioane de dolari

Antonia Popescu |
Data publicării:
Washingtonul pregătește să acorde un ajutor militar militar Taiwanului în valoare de 500 de milioane de dolari
Washingtonul pregătește să acorde un ajutor militar militar Taiwanului în valoare de 500 de milioane de dolari

Administraţia preşedintelui american Joe Biden planifică să trimită în Taiwan ajutoare militare în valoare de 500 de milioane de dolari, recurgând la aceeaşi prerogativă de urgenţă utilizată de peste 35 de ori pentru Ucraina, a declarat vineri o sursă familiarizată cu acest plan, informează agenția de presă Reuters, citată de Agerpres.

Ca parte a bugetului pentru 2023, Congresul a autorizat ajutoare pmilitare în valoare de până la un miliard de dolari pentru Taiwan folosind Presidential Drawdown Authority (PDA), un tip de autoritate de retragere care accelerează asistenţă de securitate şi care a fost utilizată pentru a trimite arme Ucrainei.

Această prerogativă, care îl autorizează pe preşedinte să transfere articole şi servicii din stocurile americane fără aprobarea Congresului în timpul unei situaţii de urgenţă, ar fi prima dintr-o autorizarea de un miliard de dolari.

China consideră Taiwanul, guvernat democratic, propriul său teritoriu şi a crescut presiunea militară asupra insulei în ultimii trei ani şi nu a renunţat niciodată la ideea de a folosi forţa pentru a aduce insula sub controlul ei. Luna trecută, China a organizat manevre de război în jurul Taiwanului, după ce preşedinta taiwaneză Tsai Ing-wen s-a întâlnit cu preşedintele Camerei Reprezentanţilor SUA, Kevin McCarthy, la Los Angeles.

În februarie, secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, a mărturisit în faţa Comisiei pentru Servicii Armate a Senatului că intenţionează să facă uz de autoritatea de retragere, a declarat vineri un purtător de cuvânt al Pentagonului. Purtătorul de cuvânt a refuzat să comenteze dacă SUA vor merge mai departe cu pachetul de ajutor de 500 de milioane de dolari. „Abordarea noastră rămâne în concordanţă cu politica de lungă durată a SUA… Lucrăm din greu pentru a ne îndeplini obligaţiile în temeiul TRA (Taiwan Relations Act) şi vom continua să facem asta”, a spus purtătorul de cuvânt.

Din 1979, relaţia dintre SUA şi Taiwan este guvernată de TRA, care oferă o bază legală pentru a oferi Taiwanului mijloacele pentru a se apăra, dar nu mandatul ca SUA să vină în ajutorul Taiwanului dacă acesta este atacat.

Nu este clar când va fi acordat şi ce va cuprinde pachetul de ajutor pentru Taiwan, despre care a informat pentru prima dată Bloomberg.

Taiwanul se plânge de anul trecut de întârzieri ale livrărilor de arme de către SUA, aşa cum este cazul rachetelor antiaeriene Stinger, deoarece producătorii au direcţionat aprovizionările către Ucraina. O chestiune care i-a preocupat pe unii congresmeni americani.

Ministrul Apărării din Taiwan, Chiu Kuo-cheng, a declarat joi că livrarea a 66 de noi avioane F-16V avansate din SUA a fost amânată din cauza întreruperilor lanţului de aprovizionare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9704
Diferența -0.0025
Zi precendentă 4.9729
USD
Azi 4.585
Diferența 0.0101
Zi precendentă 4.5749
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 25-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9704 RON
USD flag1 USD = 4.5850 RON
GBP flag1 GBP = 5.9171 RON
CHF flag1 CHF = 5.1659 RON
AUD flag1 AUD = 3.0257 RON
DKK flag1 DKK = 0.6662 RON
CAD flag1 CAD = 3.3250 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0297 RON
NOK flag1 NOK = 0.4145 RON
SEK flag1 SEK = 0.4247 RON
XAU flag1 XAU = 355.8616 RON
Monede Crypto
1 BTC = 294954.98RON
1 ETH = 14550.59RON
1 LTC = 317.60RON
1 XRP = 2.81RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18715.590.10%
BET-BK3477.07-0.09%
BET-FI60463.05-0.79%
BET-NG1334.86-0.09%
BET-TR40890.940.11%
BET-TRN39776.110.11%
BET-XT1595.42-0.06%
BET-XT-TR3432.75-0.05%
BET-XT-TRN3345.81-0.05%
BETAeRO1057.190.68%
BETPlus2765.330.09%
RTL41155.430.09%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel