România dorește colaborarea cu Shell pe zona gazelor naturale lichefiate

Oana Pavelescu |
Data publicării:
Shell
Shell

Vorgil Popescu spune că România încurajează revenirea companiei Shell pentru operațiuni care privesc gazele naturale lichefiate.

Ministrul energiei a avut joi o întâlnire cu reprezentanții companiei Shell, o delegație care a fost condusă de Youssef Zoubi, șeful diviziei GNL- gaz natural lichefiat- pe Europa și Africa.

Oficialul român a precizat într-un mesaj pe pagina sa de socializare că: ”Discuțiile s-au axat pe importanța gazului natural lichefiat în contextual energetic actual, o soluție viabilă privind reducerea dependențelor de import și creșterea siguranței aprovizionării. A fost afirmată necesitatea diversificării surselor de energie, în vederea asigurării securității naționale și regionale”.

Totodată, oficialul român a mai accentuat faptul că a transmis că încurajează revenirea companiei Shell pe piața românească și și-a exprimat dorința de a ”dezvolta un parteneriat de lungă durată, de a iniția proiecte concrete de cooperare în domeniul energiei, în special sectorul gazului natural lichefiat”.

Citește și: Manevre dubioase ale vapoarelor cu GNL. Mai multe nave au făcut întoarceri la 180 de grade

Shell a revenit în România cu o serie de servicii

Shell, una dintre cele mai mari companii petroliere din lume, și-a reluat opeațiunile în România, anul trecut.

"Echipa Shell România este acum în formula completă şi cu motoarele turate la maximum pentru a ne servi cât mai eficient clienţii din piaţa locală. Acum le asigurăm acces direct la portofoliul nostru de servicii, produse şi know-how şi putem răspunde direct nevoii lor de a avea un sprijin sporit în eficientizarea afacerilor, printr-o gamă mai largă de servicii, bazate pe tehnologii şi soluţii mai avansate. Shell are un întreg ecosistem de servicii integrate, care va fi accesibil treptat pe piaţa locală", spunea pe 4 mai 2021 Adrian Ciceu, Country Manager, Shell Romania.

Serviciile oferite de Shell în România includ carduri de combustibil şi asistenţă în domeniu pentru companiile din transportul comercial rutier internaţional.

Totodată, Shell România oferă şi servicii de taxe de drum, recuperare de TVA şi accize, asistenţă tehnică 24/7, parcări pentru vehicule de mare tonaj şi asistenţă rutieră. În Europa, Shell oferă acces la peste 10.000 de staţii proprii şi deţine o reţea mixtă de 69 de staţii LNG proprii şi în parteneriat.

Shell România a demarat oficial activitatea pe piaţa locală la data de 1 aprilie 2021. Serviciile furnizate de Shell în ultimii 15 ani printr-un agent local sunt acum gestionate direct de echipa Shell de la Bucureşti.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9729
Diferența 0.0013
Zi precendentă 4.9716
USD
Azi 4.5749
Diferența 0.0104
Zi precendentă 4.5645
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9729 RON
USD flag1 USD = 4.5749 RON
GBP flag1 GBP = 5.9082 RON
CHF flag1 CHF = 5.1357 RON
AUD flag1 AUD = 3.0311 RON
DKK flag1 DKK = 0.6665 RON
CAD flag1 CAD = 3.3238 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0293 RON
NOK flag1 NOK = 0.4155 RON
SEK flag1 SEK = 0.4257 RON
XAU flag1 XAU = 354.1460 RON
Monede Crypto
1 BTC = 308126.01RON
1 ETH = 16000.94RON
1 LTC = 333.74RON
1 XRP = 2.76RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18650.120.33%
BET-BK3469.060.15%
BET-FI60947.490.02%
BET-NG1331.170.15%
BET-TR40747.050.33%
BET-TRN39636.220.33%
BET-XT1592.410.28%
BET-XT-TR3426.200.28%
BET-XT-TRN3339.430.28%
BETAeRO1049.57-0.26%
BETPlus2756.270.32%
RTL41025.630.33%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel