Tanczos Barna: Agricultura nu poate aștepta. Fermierii au nevoie de sprijin acum

tanczos-barna-foto-gov-ro__25753700
Tanczos Barna
Întârzierea formării Guvernului blochează măsurile pentru fermieri, avertizează ministrul interimar al Agriculturii.

Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, a declarat joi, la Băile Tuşnad, că întârzierea formării noului guvern afectează sectorul agricol şi a anunţat că a solicitat convocarea unei sesiuni extraordinare a Camerei Deputaţilor pentru adoptarea unor proiecte legislative destinate sprijinirii fermierilor.

"Sectorul agricol este afectat negativ de acest impas al formării unui guvern şi, din păcate, multe dintre iniţiativele Ministerului Agriculturii zac la Parlament, la Comisia de Buget, de exemplu, sau zac la Ministerul Finanţelor, sau sunt în fază de elaborare şi aşteptăm sesiunea extraordinară de la Camera Deputaţilor sau de la Senat pentru a le putea discuta. Nu poate funcţiona agricultura fără decizii imediate în favoarea fermierilor, în momentele critice. Deci nu putem aştepta trei luni de zile, nu putem aştepta jumătate de an, fermierii au nevoie de sprijin acum", a declarat presei Tanczos Barna.

Ministrul interimar a arătat că a cerut în repetate rânduri Ministerului Finanţelor, premierului şi Parlamentului să înţeleagă acest lucru, subliniind că, în agricultură, întârzierile pot face ca sprijinul financiar să ajungă prea târziu pentru beneficiari.

"Dacă e vorba de secetă şi avem banii europeni, trebuie să plătim banii acum. Dacă avem nevoie de sprijin imediat, pe baza noilor reguli europene pentru sectorul de lapte, trebuie să oferim sprijinul acum", a spus Tanczos.

De asemenea, el a menţionat că este nevoie de intervenţii rapide şi în ceea ce priveşte combaterea pestei micilor rumegătoare şi a pestei porcine africane, afirmând că schimbarea de paradigmă trebuie "să vină acum, nu peste trei luni de zile".

Actualitate Vezi toate articolele
x close