Decoperire ȘOCANTĂ. Experții NASA au găsit un Univers paralel

Simona Haiduc |
Data publicării:
Chiar există un Univers paralel? Ei zic că da
Chiar există un Univers paralel? Ei zic că da

Organizată de Agenția spațială americană, NASA, misiunea ANITA a reperat în Antarctica unde cosmice a căror origine le situează undeva într-un univers paralel cu al nostru, unde totul ar fi invers.

O descoperire extraordinară care dă peste cap toate certitudinile noastre cosmice. Universul nostru ar avea o dublură, o reflexie, o copie inversă, unde timpul merge înapoi. Este ceea ce sugerează, într-o lucrare publicată în revista New Scientist, Peter Gorham și echipa lui care au reperat în Antarctica semnalele unei lumi paralele.

Fizicianul participă, sub egida NASA, la operațiunea Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA), care urmărește, grație unei antene extrem de sensibile, un balon echipat cu senzori și dispozitive de captare și ridicat la mari înălțimi, undele cosmice la care este expusă planeta noastră. Numai acolo, la latitudinile deloc ospitaliere ale Antarcticii fenomenul poate fi observat grație absenței aproape totale a undelor radio.

Deci, ce a descoperit Peter Gorham? Cu ocazia zborurilor realizate în 2006 și 2014, antena ANITA a înregistrat un fenomen care sfidează toate legile fizicii. Din a treia încercare, oamenii de știință au identificat unde care, spre marea lor surprindere, se deplasau nu de sus în jos, cum ar fi fost normal, ci invers, ca și cum ar fi ieșit de undeva de sub ghețurile veșnice.

Citește și NASA nu înțelege ce se întâmplă. Fenomene stranii

Inițial, s-a crezut că este vorba despre o anomalie tehnică, atât de bizar părea totul. Dar nu era vorba de așa ceva. Prin urmare, cercetătorii au venit cu altă ipoteză: poate că, emise deasupra Polului Nord, undele înregistrate de ANITA au traversat Terra pentru a ieși la Polul Sud? Supoziție logică, dar care contravine legilor fizicii: numai neutrinii de joasă energie au capacitatea de a efectua o asemenea călătorie prin materie. Dar undele analizate de NASA în Antactica sunt constituite din particule de înaltă energie care nu au aceleași caracteristici.

În aceste condiții, nu există decât o singură explicație: particulele s-au deplasat nu în spațiu, ci în timp și ar proveni dintr-un univers paralel, apărut și el în timpul Big Bang și unde totul este invers. Adică timpul se scurge invers, unde stânga este dreapta, iar jos este, de fapt, sus... O teorie în care oamenii de știință, cei care, din 2016, au trecut în revistă toate datele colectate de ANITA în depistarea unei erori informatice sau de interpretare, cred cu tărie. Pentru că, existența unui Univers paralel rămâne, deocamdată, singura explicație științifică.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9737
Diferența -0.0012
Zi precendentă 4.9749
USD
Azi 4.5689
Diferența -0.0184
Zi precendentă 4.5873
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 13-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9737 RON
USD flag1 USD = 4.5689 RON
GBP flag1 GBP = 5.9158 RON
CHF flag1 CHF = 5.0989 RON
AUD flag1 AUD = 3.0952 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.3553 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0287 RON
NOK flag1 NOK = 0.4267 RON
SEK flag1 SEK = 0.4334 RON
XAU flag1 XAU = 353.2067 RON
Monede Crypto
1 BTC = 263262.21RON
1 ETH = 14241.95RON
1 LTC = 315.21RON
1 XRP = 2.15RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18507.05-0.03%
BET-BK3448.870.08%
BET-FI59755.170.41%
BET-NG1322.390.08%
BET-TR40438.01-0.04%
BET-TRN39335.32-0.04%
BET-XT1578.890.01%
BET-XT-TR3397.400.01%
BET-XT-TRN3311.340.01%
BETAeRO1060.18-0.03%
BETPlus2737.17-0.06%
RTL40695.58-0.03%

Comunicate de presa

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...

APIA, noi plăţi către fermieri

Informaţii oficiale de la Agenția de Plăți și...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel