DCBusiness Actualitate Stiri Angajații din privat, nereprezentați în negocierile cu statul

Angajații din privat, nereprezentați în negocierile cu statul

Femei de afaceri / Foto: Freepik
Sectorul privat din România, reprezentând 4,7 milioane de angajați, se confruntă cu o lipsă de reprezentare în procesele de decizie cu privire la salariul minim și alte decizii economice și fiscale. Acest lucru generează impacte negative asupra firmelor, având în vedere creșterea taxelor și majorarea salariului minim, se spune într-un comunicat trimis de Adrian Negrescu

Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) atrage atenția asupra faptului că majoritatea angajaților din sectorul privat nu sunt reprezentați corespunzător în negocierile cu statul, iar deciziile administrative influențează negativ mediul privat.

Recent, taxele au crescut din nou în România, afectând microîntreprinderile și marile companii, iar salariul minim brut a fost majorat la 3300 de lei, cu impact direct asupra firmelor și planurilor lor de afaceri.

Aceste decizii, luate administrativ, au generat reacții negative în rândul antreprenorilor, iar organizațiile patronale au încercat să oprească aceste creșteri de taxe fără succes.

Confederațiile patronale sunt subreprezentate, având o prezență limitată în procesele de dialog cu autoritățile, spre deosebire de sindicate, ceea ce lasă un procent majoritar de salariați din sectorul privat fără o reprezentare adecvată.

O nouă lege privind dialogul social a adus modificări privind reprezentativitatea organizațiilor sindicale, însă patronatele rămân subreprezentate și lipsesc de pe platformele care ar trebui să le reflecte prezența și interesele în fața autorităților.

În ciuda dinamicii patronatelor în diverse domenii de activitate, implicarea firmelor în procesele de reglementare și lobby este limitată, iar acestea nu își susțin suficient interesele și nu vin cu propuneri de reglementare.

Majorările salariale, precum și alte decizii administrative, cum ar fi creșterea taxelor, sunt luate fără un feedback adecvat din partea mediului de afaceri, afectând în mod direct planurile firmelor și generând îngrijorare în rândul antreprenorilor.

Reprezentarea slabă și lipsa implicării firmelor în procesele de reglementare economică și fiscală reprezintă o problemă majoră în România, având un impact negativ asupra mediului de afaceri și a competitivității acestuia pe piața economică.

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.