Sprijin de până la 840 lei/an pentru plata facturilor. Document din Parlament

Mihai Ciobanu |
Data publicării:
Factura. Foto: Pexels.com
Factura. Foto: Pexels.com

A fost înregistrată la Camera Deputaţilor o propunere legislativă pentru modificarea art.25 alin.(2) din Legea nr.226/2021 privind stabilirea măsurilor de protecţie socială pentru consumatorul vulnerabil de energie, cu modificările ulterioare.

Concret, se propune ca sumele care se acordă lunar să fie acordate cumulat pe 12 luni, o singură dată, la începutul sezonului rece, astfel încât beneficiarii să simtă un real sprijin. 

În contextul adoptării reglementării privind protecţia socială destinată consumatorului vulnerabil din sistemul energetic, în scopul prevenirii şi combaterii sărăciei energetice, prin adoptarea Legii nr. 226/2021 privind stabilirea măsurilor de protecţie socială pentru consumatorul vulnerabil de energie, cu modificările ulterioare, au fost agreate măsuri de protecţie socială financiare şi non-financiare.

În cazul măsurilor de protecţie socială financiare au fost incluse, alături de ajutoarele pentru încălzirea locuinţei în perioada rece, suplimentele pentru energie, al căror cuantum se determină în funcţie de sursa de energie a beneficiarilor (energie electrică, gaze naturale, energie termică, combustibili solizi şi petrolieri), stabilindu-se pentru beneficiari acordarea lunara a unor sume modice (30 lei, 10 lei sau 70 lei), pe tot parcursul anului, se arată în expunerea de motive a proiectului.

 

Schimbările propuse

 

Astfel, prin prezenta, se propune acordarea anuală a sumei stabilite drept supliment pentru energie către beneficiari, prin cumularea sumelor datorate lunar (cu titlu de exemplu: 30 lei/luna x 12 luni = 360 lei/an pentru consumul de energie electrica, 10 lei/luna x 12 luni = 120 lei/an pentru consumul de gaze naturale şi consumul de energie termică şi 70 lei/luna x 12 luni = 840 lei/an atunci când singura sursă de energie utilizată este cea electrică).

Acordarea anuală a cumulului de sume, substanţial mai mari, reprezintă un real suport în acoperirea integrală sau parţiala a cheltuielilor cu iluminatul locuinţei, susţinerea facilităţilor de gătit şi asigurarea apei calde în locuinţe, precum şi asigurarea continuităţii în alimentare a echipamentelor electrice, fără a afecta sau diminua valoarea suplimentului financiar sau a majora cheltuielile în sarcina autorităţilor publice locale responsabile, explică iniţiatorii proiectului.

Proiectul poate fi studiat aici

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9709
Diferența 0.0017
Zi precendentă 4.9692
USD
Azi 4.567
Diferența 0.0202
Zi precendentă 4.5468
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 20-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9709 RON
USD flag1 USD = 4.5670 RON
GBP flag1 GBP = 5.8970 RON
CHF flag1 CHF = 5.1374 RON
AUD flag1 AUD = 3.0560 RON
DKK flag1 DKK = 0.6663 RON
CAD flag1 CAD = 3.3295 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0290 RON
NOK flag1 NOK = 0.4199 RON
SEK flag1 SEK = 0.4279 RON
XAU flag1 XAU = 354.6908 RON
Monede Crypto
1 BTC = 303929.97RON
1 ETH = 15934.13RON
1 LTC = 332.34RON
1 XRP = 2.72RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.81%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18662.07-0.47%
BET-BK3465.59-0.48%
BET-FI60983.24-0.58%
BET-NG1332.27-0.14%
BET-TR40776.67-0.47%
BET-TRN39664.75-0.47%
BET-XT1592.20-0.48%
BET-XT-TR3425.99-0.48%
BET-XT-TRN3339.21-0.48%
BETAeRO1047.87-0.69%
BETPlus2757.43-0.46%
RTL41064.51-0.47%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

Mașini

O nouă etapă de înscrieri în Programul Rabla Plus 2024

Începând de luni, 22 iulie 2024, ora 10:00,...

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel