Raiffeisen nu renunță la piața rusă. Are chiar mari așteptări

Simona Haiduc |
Data publicării:
Raiffeisen
Raiffeisen

Raiffeisenbank, divizia din Rusia a grupului bancar Raiffeisen Bank International (RBI), se aşteaptă să-şi depăşească rivalii în 2019, deoarece industria se adaptează sancţiunilor internaţionale care au afectat pieţele financiare ruseşti, a afirmat joi Nikita Patrakhin, membru al Board-ului şi şeful diviziei de investiţii bancare, într-un interviu acordat Reuters. 

Băncile străine din Rusia au fost sub presiune din 2014, când au fost impuse Moscovei sancţiuni în urma anexării Crimeei. Câteva bănci străine şi-au redus semnificativ expunerea la Rusia, dar altele s-au adaptat noilor circumstanţe şi s-au extins în sectoare care nu sunt sub incidenţa sancţiunilor, atrăgând noi clienţi de la băncile de stat.

În Rusia, randamentul capitalului propriu (ROE) este mai ridicat decât în orice economie emergentă.

"La începutul lui 2017 sau la finalul lui 2016, acţionarii au înţeles că sancţiunile sunt serioase şi vor fi pe termen lung. Dar ei au înţeles şi că, per ansamblu, economia rusă este stabilă şi importantă. Putem lucra şi câştiga bani chiar şi în aceste condiţii", a declarat Nikita Patrakhin.

Citește și Budapest Bank ar putea fi achiziționată de Raiffeisen Bank

În România, Raiffeisen Bank este o bancă universală care deserveşte aproximativ două milioane de clienţi persoane fizice, 100.000 IMM-uri şi 5.600 de companii. Reţeaua băncii în România numără 451 de unităţi, peste 1.000 de ATM-uri, aproximativ 19.000 de EPOS-uri şi 189 de MFM (automate multifuncţionale).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play
DC Media Group Audience

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9729
Diferența 0.0013
Zi precendentă 4.9716
USD
Azi 4.5749
Diferența 0.0104
Zi precendentă 4.5645
Schimb
in
Curs valutar | Actualizat la 23-07-2024
EUR flag1 EUR = 4.9729 RON
USD flag1 USD = 4.5749 RON
GBP flag1 GBP = 5.9082 RON
CHF flag1 CHF = 5.1357 RON
AUD flag1 AUD = 3.0311 RON
DKK flag1 DKK = 0.6665 RON
CAD flag1 CAD = 3.3238 RON
HUF flag1 HUF = 0.0127 RON
JPY flag1 JPY = 0.0293 RON
NOK flag1 NOK = 0.4155 RON
SEK flag1 SEK = 0.4257 RON
XAU flag1 XAU = 354.1460 RON
Monede Crypto
1 BTC = 306599.64RON
1 ETH = 15924.04RON
1 LTC = 333.33RON
1 XRP = 2.75RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: 5.86% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.80%
6 luni: 5.87%
12 luni: 5.91%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET18650.120.33%
BET-BK3469.060.15%
BET-FI60947.490.02%
BET-NG1331.170.15%
BET-TR40747.050.33%
BET-TRN39636.220.33%
BET-XT1592.410.28%
BET-XT-TR3426.200.28%
BET-XT-TRN3339.430.28%
BETAeRO1049.57-0.26%
BETPlus2756.270.32%
RTL41025.630.33%

Opinii

Tren deraiat / Foto: Replica Online

Călătoriile cu trenul au devenit sport extrem în România

Căile Ferate din România se mai țin în doar...

Cosmin Marinescu
pexels.com

Comunicate de presa

S-a semnat / FOTO: Freepik

Conducerea AMEPIP a demisionat. Va fi o nouă echipă managerială

Conducerea Agenției pentru Monitorizarea și...

Energie. Foto: Pexels.com
Cireșe / Foto: Freepik

Ministerul Agriculturii prezintă rezultatele acţiunii de control "Cireașa și Căpșuna"

Rezultatele acțiunii de control a Autorității...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2024 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel