PENSII ȘI SALARII 2019. Schimbări de ultimă oră

oameni_pe_strada_01525500
Bugetul general consolidat a intrat pe deficit în cea de-a doua lună a acestui an
Ministrul Muncii, Marius Budăi, a respins categoric ideea ca statul să se împrumute de bani pentru a plăti pensii, salarii și alocațiile mărite pentru anul 2019. În plus, Budăi a explicat ce anume s-a inclus în amendamentul pentru alocații.

Marius Budăi a explicat că amendamentul la buget prin care opoziția a propus majorarea acestui sprijin la 150 de lei avea nevoie de o finanțare care să fie posibilă, ori bugetul nu prevedea așa ceva. Singura soluție era un OUG al Guvernului Dăncilă.

În plus, Budăi s-a arătat revoltat de faptul că amendamentul liberalilor pentru dublarea alocațiilor nu îi includea pe copii cu dizabilități. „Pentru mine ca lucrător vechi în asistență socială acest lucru nu mi s-a părut normal. Trebuia inclusă și această categorie”, a spus Budăi la Europa FM.

Există bani pentru măriri

Budăi a precizat la o întrebare a moderatorului faptul că guvernul are pârghiile financiare necesare existând destui bani pentru măririle de pensii, salarii și alocații.

„Evident că există bani. Statul nu se va împrumuta. Când ne-am împrumutat noi pentru pensii și salarii?”, a replicat ministrul.

Acesta a explicat de ce statul se împrumută la bănci. „Nu există nicio economie din lume care să nu funcționeze pe deficit și împrumut. Sunt țări mai dezvoltate ca noi care au deficit peste pragul de alertă din tratatul de la Maastricht de 60%. La noi pragul de alertă al BNR este de 45% și suntem sub acel nivel”, a spus Budăi.

Citește și: PENSII, Creștere record. 1500 de lei ÎN PLUS pentru aceste persoane

Oana Pavelescu este jurnalist specializat în domeniul economic și financiar, cu experiență solidă în analiza politicilor fiscale, a piețelor energetice și a evoluțiilor macroeconomice din România și din spațiul european. Abordează subiectele cu rigoare, atenție la detaliu și orientare către impactul concret asupra mediului de afaceri și asupra populației. Are expertiză în interpretarea documentelor oficiale – de la acte normative publicate în Monitorul Oficial până la rapoarte ale BNR, ANRE sau ale altor instituții-cheie – pe care le transformă în materiale clare, bine structurate și relevante pentru publicul interesat de economie, companii și politici publice.
Actualitate Vezi toate articolele
x close